Fotowoltaika gmina Kórnik – dofinansowanie na montaż instalacji i paneli fotowoltaicznych

Dofinansowania na proekologiczne rozwiązania, jak na przykład instalacje fotowoltaiczne, z roku na rok stają się bardziej popularne. Coraz więcej władz polskich miast decyduje się na uruchomienie dotacji dla mieszkańców na montaż ekologicznych źródeł ciepła, jak pompy ciepła, folie grzewcze a także na panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika przy współpracy ze wspomnianymi systemami grzewczymi może znacząco obniżyć koszty użytkowania domu. Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną w okresie letnim nadwyżka prądu, zmagazynowana w sieci energetycznej może w okresie zimowym być wykorzystana do zasilenia systemu ogrzewania. Takie rozwiązanie może być bezpłatnym i ekologicznych sposobem na ogrzanie domu. Energia pochodząca z sieci nie należy do ekologicznych. Powstaje przez spalanie dużych pokładów węgla w elektrowniach, emitujących jednocześnie CO2 i wiele innych związków niebezpiecznych dla zdrowia oraz środowiska. Jako mieszkaniec gminy Kórnik możesz skorzystać ze środków przeznaczonych na montaż i projekt systemu fotowoltaiki. Co ważne, uzyskanie dofinansowania jest łatwe za sprawą naszej firmy Consor Energia. Koniecznie poznaj nasze sposoby na zaakceptowanie wniosku o dofinansowanie!

Fotowoltaika w Kościanie - Wielkopolska

Gmina Kórnik – dofinansowanie do Fotowoltaiki

Od 2018 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków do programu Czyste Powietrze w ramach którego można otrzymać nawet 53 tyś. złotych na termomodernizację budynku mieszkalnego w tym wymianę źródła ciepłą oraz uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę na instalację fotowoltaiczną. Otrzymana po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kwota jest zależna od dochodu przypadającego na jednego mieszkańca gospodarstwa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kusi również drugim programem, mianowicie “Mój prąd”, w ramach którego można otrzymać 5 000 zł. Niezależnie jednak od wybranego programu, chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości, jak i umożliwimy wybór najbardziej opłacalnego rozwiązania.

Montaż i instalacja paneli fotowoltaicznych Kórnik

Fotowoltaika Kórnik – najczęściej zadawane pytania

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu lub na gruncie łączymy przewodem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter zamienia wytworzony przez panele prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej sieci. W pierwszej kolejności wytworzona energia jest wykorzystywana na bieżące zużycie i zasila wszystkie działające w budynku urządzenia, a dopiero wygenerowane nadwyżki są przesyłane do sieci.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę?

Montując mikroinstalację, czyli system o mocy do 50 kWp nie są wymagane pozwolenia budowlane ani koncesje. Współpracując z firmą Consor Energia nie musisz martwić się formalnościami – zajmiemy się nimi za Ciebie.

Jakie urządzenia mogą być zasilane z energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna zasila wszystkie urządzenia w gospodarstwie, które zasilane są energią elektryczną. Również systemy ogrzewania elektrycznego.

Ile trwa proces montażu instalacji fotowoltaicznej?

Czas trwania montażu jest zależny od stopnia skomplikowania montażu. Uśredniając montaż.

Czy kąt i położenie dachu względem kierunków świata ma znaczenie?

Tak, moduły powinny zostać skierowane w miarę możliwości jak najbardziej na południe. Możliwy jest również montaż instalacji skierowanych wschód-zachód, ale z racji tego, że produkcja będzie mniejsza trzeba odpowiednio zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi o kąt dachu, optymalnie jeśli panele będą pochylone pod kątem 35°.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Zdecydowanie tak. Branża fotowoltaiczna rozwija się od 2015 roku bardzo dynamicznie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny systemów znacząco spadły, mimo poprawy wydajności komponentów. Fotowoltaika pozwoli Ci na uniezależnienie się od podwyżek cen energii, które są nieuniknione i zapewni w późniejszym czasie duże oszczędności. Obecnie cena instalacji 10 kWp to koszt ok. 37-40 tysięcy złotych brutto.

Czy mogę uzyskać dofinansowanie?

Aktualnie można wnioskować o dotację w rządowym programie „Mój Prąd”, który przewiduje dofinansowanie w wysokości 5000 zł dla instalacji od 2 do 10 kWp. W wielu miejscowościach można się również starać o dotacje gminne, np. w gminie Międzychód.

Czy moduły fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne?

Pracujemy na modułach dobrej jakości, które zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywać burze, gradobicia oraz temperatury -30°C. Dodatkowo moduły są przymocowane do dachu na konstrukcji wysokiej jakości, posiadającej wszystkie wymagane atesty i certyfikaty oraz przez doświadczonych instalatorów.

Jak obsługiwać instalację fotowoltaiczną?

System jest bezobsługowy i po prawidłowym zamontowaniu oraz uruchomieniu nie wymaga żadnej obsługi.

Czy przyłączenie mikroinstalacji do sieci wiąże się z opłatami?

Nie, energetyka ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy i robi to na własny koszt. Klient (o ile nie ma konieczności np. zwiększenia mocy przyłączeniowej) nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne to ten sam system?

Nie, mimo że oba korzystają z energii słonecznej! Instalacja fotowoltaiczna to system, który wytwarza i wprowadza do naszej sieci energię elektryczną. Kolektory słoneczne nie produkują prądu. Służą do ogrzewania płynu (wody) poprzez energię ciepła.

Jak szybko zwróci się inwestycja w system fotowoltaiczny?

W zależności od mocy systemu i jego ceny inwestycja zwraca się najczęściej w ciągu 7-10 lat.