Program Moja Elektrownia Wiatrowa na turbinę wiatrową | Consor Energia

Program Moja Elektrownia Wiatrowa 2024 nadchodzi!

Systemy do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych zagościły w naszym kraju na dobre. Fotowoltaikę, magazyny energii czy pompy ciepła można dofinansować z różnych źródeł. Zainteresowanie czystą energią jest o tyle większe o ile wyższe są poziomy dotacji. Dotacje na zakup i montaż systemów do pozyskiwania zielonej energii z funduszy unijnych, ministerialnych lub gminnych są już powszechne w naszym kraju. Okazuje się, że już niedługo wsparciem finansowym doczeka się systemy do pozyskiwania energii z wiatru, czyli mikro elektrownie wiatrowe. Ministerstwo szykuje program dofinansowujący przydomowe elektrownie wiatrowe a nabór ma ruszyć w 2024 roku!

Kiedy zaczęto rozważać dotacje na wiatraki, mówiło się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza włączyć dofinansowanie do programu Mój Prąd. Tak się jednak nie stanie. Z zapowiedzi jakie mamy, dofinansowanie przydomowych turbin wiatrowych ma być realizowane w ramach nowego programu Moja Elektrownia Wiatrowa.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) celem programu Moja Elektrownia Wiatrowa jest rozwój energetyki prosumenckiej w obszarze mikroelektrowni wiatrowych. Oprócz wsparcia zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej, w ramach programu będzie można także dofinansować zakup i montaż magazynu energii przy turbinie wiatrowej.

Program ma być realizowany w latach 2024-2029. Podpisywanie umów na realizację inwestycji ma być możliwe do końca 2028 roku, a wydatkowanie środków ma potrwać aż do końca 2029 roku.

Dowiedz się więcej o Turbinach Wiatrowych

Ile pieniędzy można otrzymać w programie Moja Elektrownia Wiatrowa?

Według zapewnień NFOŚiGW budżet programu “Moja elektrownia wiatrowa” wyniesie 400 mln zł. Środki te zostaną pokryte z funduszy unijnych.
Dotacja ma wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 30 tys. zł na jedną instalację wiatrową. Dodatkowo koszt takiej inwestycji nie może przekroczyć 5 tys. zł za 1 kW mocy wiatraka.
Dotacja do magazynu energii przy elektrowni wiatrowej ma wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych. Pojemność akumulatora będzie musiała wynosić minimalnej 2 kWh. Maksymalne dofinansowanie do magazynu energii nie może przekroczyć 17 tys. zł lub 6 tys. zł za 1 kWh pojemności magazynu.

Jakie urządzenia będą dotowane?

Wsparciem finansowym w programie Moja Elektrownia Wiatrowa będą turbiny wiatrowe nie przekraczające 30 metrów wysokości. Moc mikroinstalacji wiatrowej nie może przekraczać 20 kW. Natomiast łączna moc mikroinstalacji wraz z magazynem energii, która jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej nie może być większa niż 50 kW.

Co warto wspomnieć, turbina wiatrowa z magazynem energii mogą służyć jedynie pokryciu potrzeb wnioskodawcy. To znaczy, że beneficjent nie może sprzedawać energii elektrycznej wytworzonej przez turbinę osobom trzecim, np. sąsiadom. Natomiast magazyn energii może akumulować energię pochodzącą jedynie z mikroinstalacji należącej do wnioskodawcy.

W programie Moja Elektrownia Wiatrowa, podobnie jak to było w dotychczasowych edycjach programu Mój Prąd, dofinansowaniu podlegają wyłącznie urządzenia wyprodukowane nie dawniej niż 24 miesiące od momentu montażu.

Ponadto dofinansowaniu podlegać będą jedynie instalacje wiatrowe zrealizowane zgodnie z obowiązującym prawem. Oznacza to, że jeśli postawienie wiatraka wymaga wcześniej zgłoszona lub konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę takiej instalacji, to ten warunek będzie musiał być spełniony.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Program będzie dedykowany osobom fizycznym, czyli głównie pojedynczym gospodarstwom domowym. Beneficjenci będą zobowiązani do eksploatacji instalacji oraz innych dofinansowanych urządzeń we wskazanej we wniosku lokalizacji przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania. Instalacje mogą być zlokalizowane jedynie w obrębie budynku mieszkalnego lub na terenie działki, na której ten budynek jest zlokalizowany. W czasie wspomnianych 5 lat wnioskodawca nie może zmienić przeznaczenia swojego budynku, np. na domek letniskowy. W takiej sytuacji musiałby on zwrócić przyznane mu dofinansowanie. Skorzystanie z programu Moja Elektrownia Wiatrowa nie wyklucza odliczenia inwestycji od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Śledź naszą stronę internetową i media społecznościowe, aby być na bieżącą z programem Moja Elektrownia Wiatrowa.

https://www.facebook.com/consorenergia

Obszar działania - Dotacje i dofinansowanie na Turbiny Wiatrowe

Dotacja na Turbinę Wiatrową Poznań

Dotacja na Turbinę Wiatrową Międzychód

Dotacja na Turbinę Wiatrową Konin

Dotacja na Turbinę Wiatrową Luboń

Dotacja na Turbinę Wiatrową Drezdenko

Dotacja na Turbinę Wiatrową Wolsztyn

Dotacja na Turbinę Wiatrową Pobiedziska

Dotacja na Turbinę Wiatrową Puszczykowo

Dotacja na Turbinę Wiatrową Trzemeszno

Dotacja na Turbinę Wiatrową Września

Dotacja na Turbinę Wiatrową Murowana Goślina

Dotacja na Turbinę Wiatrową Piła

Dotacja na Turbinę Wiatrową Jarocin

Dotacja na Turbinę Wiatrową Gorzów Wielkopolski

Dotacja na Turbinę Wiatrową Kalisz

Dotacja na Turbinę Wiatrową Leszno

Dotacja na Turbinę Wiatrową Gniezno

Dotacja na Turbinę Wiatrową Swarzędz

Dotacja na Turbinę Wiatrową Dopiewo

Dotacja na Turbinę Wiatrową Nowy Tomyśl

Dotacja na Turbinę Wiatrową Kościan

Dotacja na Turbinę Wiatrową Pleszew

Dotacja na Turbinę Wiatrową Szamotuły

Dotacja na Turbinę Wiatrową Suchy Las

Dotacja na Turbinę Wiatrową Przeźmierowo

Dotacja na Turbinę Wiatrową Komorniki

Dotacja na Turbinę Wiatrową Gostyń

Dotacja na Turbinę Wiatrową Czerwonak

Dotacja na Turbinę Wiatrową Tarnowo Podgórne

Dotacja na Turbinę Wiatrową Rogoźno

Dotacja na Turbinę Wiatrową Witkowo

Dotacja na Turbinę Wiatrową Grodzisk Wielkopolski

Dotacja na Turbinę Wiatrową Stęszew

Dotacja na Turbinę Wiatrową Wągrowiec

Dotacja na Turbinę Wiatrową Kórnik

Dotacja na Turbinę Wiatrową Międzyrzecz

Dotacja na Turbinę Wiatrową Mosina

Dotacja na Turbinę Wiatrową Skwierzyna

Dotacja na Turbinę Wiatrową Złotów

Dotacja na Turbinę Wiatrową Środa Wielkopolska

Dotacja na Turbinę Wiatrową Krotoszyn

Dotacja na Turbinę Wiatrową Ostrów Wielkopolski

Dotacja na Turbinę Wiatrową Koło

Dotacja na Turbinę Wiatrową Chodzież

Dotacja na Turbinę Wiatrową Rawicz

Dotacja na Turbinę Wiatrową Turek

Dotacja na Turbinę Wiatrową Buk

Dotacja na Turbinę Wiatrową Czempiń

Dotacja na Turbinę Wiatrową Oborniki Wlkp

Dotacja na Turbinę Wiatrową Opalenica

Dotacja na Turbinę Wiatrową Ostrzeszów

Dotacja na Turbinę Wiatrową Kępno

Dotacja na Turbinę Wiatrową Pniewy

Dotacja na Turbinę Wiatrową Słupca

Pokaż więcej