Magazyn energii w fotowoltaice - co warto wiedzieć? - Consor Energia Poznań

Magazyn energii w fotowoltaice – co warto wiedzieć?

Obowiązujący od 1 lipca 2022 Net-billing ma zachęcać do konsumowania wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej na bieżąco lub do jej magazynowania. W związku z niepewną sytuacją związaną z wysokim cenami paliw kopalnych oraz energii elektrycznej, magazynowanie energii i zwiększanie konsumpcji własnej staje się sensownym rozwiązaniem. Dostępne na rynku magazyny energii to urządzenie, które akumulują wyprodukowany prąd z instalacji fotowoltaicznej i pozwalają zużyć w momencie kiedy zajdzie potrzeba zasilenia urządzeń w domu.

Bieżącą konsumpcję można zwiększyć na kilka sposobów. Przede wszystkim zmieniając niektóre nawyki i na przykład zamiast włączać pralkę czy zmywarkę wieczorem, można to zrobić w czasie największego nasłonecznienia, czyli w godzinach południowych. Oczywiście nie zawsze będziemy w stanie to zrobić, ponieważ w tych godzinach domownicy zazwyczaj przebywają w pracy lub szkole. Z pomocą przychodzą producenci sprzętów AGD, w których coraz częściej standardem staje się możliwość zaprogramowania startu urządzenia na konkretną godzinę. Idąc dalej, są już systemy inteligentnego zarządzania domem, które same uruchomią urządzenia w momencie kiedy pojawi się nadwyżka prądu z fotowoltaiki. Innym sposobem na zwiększenie bieżącego zużycia jest magazynowanie energii w zasobniku ciepłej wody. Są już dostępne inteligentne systemy które załączają grzałkę w zasobniku w momencie kiedy produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest wyższa niż jej aktualny pobór przez urządzenia podłączone w domu. Kolejnym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji jest ładowanie samochodu elektrycznego. Choć zazwyczaj samochód w ciągu dnia jest z nami w pracy więc dla większości posiadaczy samochodów elektrycznych jest to raczej rozwiązanie weekendowe.

Realizacja instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

Jak działają magazyny energii w instalacjach fotowoltaicznych?

Przechowywanie energii w akumulatorach, w budynkach wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne staje się coraz bardziej popularne a dotacja na magazyny energii, która ma się pojawić w zapowiadanym programie Mój Prąd 4.0, którego nabór ma zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2021 roku zachęca do zastanowienia się nad ich zainstalowaniem. W domowych instalacji fotowoltaicznych już niewielki bank energii spowoduje zwiększenie autokonsumpcji. W systemach sieciowych dodanie magazynu energii z systemem sterowania pozwoli na kontrolę przepływu energii, minimalizując przy tym poziom zarówno zakupu jak i sprzedaży energii elektrycznej.

Magazyn energii BMZ Hyperion
Magazyn energii BMZ Hyperion 7,5 kWh

Wpływ magazynów energii na wzrost bieżącej konsumpcji zależy od wielu czynników, w tym od profilu dziennego zapotrzebowania na moc. Już magazyn energii równy 25% dziennego zapotrzebowania na prąd w domu może zwiększyć bieżącą konsumpcję energii z fotowoltaiki do 50%. Zwiększanie pojemności akumulatorów będzie oznaczało podniesienie poziomu konsumpcji własnej jednak rośnie ona coraz wolniej wraz ze wzrostem pojemności. Dlatego domowe magazyny energii w sieciowych systemach fotowoltaicznych powinny mieć pojemność od 25% do 75% dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną. Należy też wspomnieć, że na poziom bieżącej konsumpcji ma wpływ nie tylko pojemność akumulatora energii, ale też moc instalacji fotowoltaicznej która powinna być odpowiednio dopasowana do zużycia energii elektrycznej w budynku.

Magazyn energii DC czy AC?

Decydując się na system magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej należy zastanowić się który będzie dla nas lepszy, system DC czy system AC.

  • System DC – to system fotowoltaiczny i falownik bateryjny w jednym. Ładowanie akumulatora odbywa się za pomocą prądu generowanego przez panele fotowoltaiczne (DC). Funkcją falownika jest także rozładowanie akumulatora kiedy zajdzie taka potrzeba. Zaletą systemu DC jest zdecydowanie szybkość montażu i mniejsza ilość miejsca potrzebna do instalacji. Jest to idealny system dla nowych instalacji.
  • System AC – jest to system, który sprawdzi się w istniejących instalacjach fotowoltaicznych. Wraz z magazynem energii montuje się falownik akumulatorowy który ma za zadanie naładowanie akumulatora prądem stałym (DC) uprzednio transformując prąd z sieci domowej (AC) i rozładowanie go w razie potrzeby.

Magazyny Energii w naszym sklepie!

Jakie są zalety magazynowania energii z fotowoltaiki? Czy to się opłaca?

  • Magazynowanie energii elektrycznej “na później” – W idealnym wariancie, aby opłacalność fotowoltaiki była na najwyższym poziomie, powinniśmy zużywać całą energię z paneli fotowoltaicznych na bieżąco. Jest to oczywiście niemożliwe. Magazyny energii są w stanie ograniczyć sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej do sieci poprzez naładowanie akumulatorów w godzinach około południowych, kiedy jak pokazują statystyki, zużycie energii elektrycznej w domu jest najniższe i wykorzystanie jej w godzinach wieczornych.
    Magazynowanie energii elektrycznej “na później” będzie jeszcze bardziej opłacalne w net-billingu, kiedy od 2024 roku sprzedaż energii elektrycznej będzie rozliczana po cenie średniej godzinowej. W godzinach około południowych, w szczytach produkcji z fotowoltaika i stosunkowo niższego zapotrzebowania na energię, jej cena jest najniższa. Najdroższa jest w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych. Zmagazynowaną w ciągu dnia energię będzie można sprzedać po wyższej cenie.
  • Awaryjne zasilanie – Systemy z tzw. back upem potrafią utrzymać zasilanie w budynku na pewnym poziomie co pozwoli na funkcjonowanie urządzeń w domu lub firmie w okresie zaniku prądu z sieci elektroenergetycznej.
  • Ładowanie w tańszej taryfie – Posiadając taryfę, w której cena prądu w nocy jest niższa od ceny w ciągu dnia można ładować akumulator energii „tańszym prądem” i zużywać go (rozładowywać akumulator) w ciągu dnia.
  • Ekologia – Fotowoltaika z magazynem energii prowadzi do zwiększenia niezależności energetycznej użytkownika. Oznacza to, że im więcej energii elektrycznej wyprodukujemy i zużyjemy na potrzeby własne, tym mniej pobierzemy z sieci elektroenergetycznej która w Polsce jeszcze długo będzie bazować na paliwach kopalnych. Przyczyniamy się więc do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska.

Ile kosztują magazyny energii i od czego zależy ich cena?

Magazyn energii BMZ Hyperion
Magazyn energii BMZ Hyperion 15 kWh

Cena magazynu energii zależy przede wszystkim od jego pojemności użytkowej. Jak zostało napisane powyżej pojemność akumulatora dla domu powinna zawierać się w przedziale między 25-75% dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponieważ domowe instalacje fotowoltaiczne mają moc od 3 do 10kWp, magazyny energii DC będą miały więc pojemność od 5kWh do 15kWh.

Obecnie ceny magazynów osiągają zawrotne ceny. Wynika to z dużego zainteresowania magazynami energii nazwiecie a co za tym idzie brakiem produktu na rynku.
W Consor Energia możesz zakupić magazyn energii BMZ HYPERION o pojemności 7,5 kWh już za 17 000 zł netto! Największy w naszym sklepie magazyn energii BMZ HYPERION o pojemności 15 kWh to jedyne 34 000 zł netto!

Sprawdź ceny pozostałych baterii BMZ HYPERION w naszym sklepie internetowym z fotowoltaiką.

Przegląd popularnych producentów i pojemności magazynów energii

Na świecie jest wielu producentów magazynów energii. Najbardziej popularne i najbardziej przystępne cenowo w Polsce magazyny energii do fotowoltaiki to:

Czy na magazyn energii można uzyskać dotację lub dofinansowanie?

Zapowiadany na pierwszy kwartał 2022 roku program Mój Prąd 4.0 ma wspierać montaż magazynów energii. Program zakłada dalsze finansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej jednak premiowane dodatkową kwotą mają być instalacje z magazynami energii. Co ważne, prosumenci, którzy już posiadają instalację fotowoltaiczną także będą mogli składać wnioski o dofinansowanie zakupu baterii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Ładowanie samochodów elektrycznych przy użyciu instalacji fotowoltaicznej

Czy magazyn energii sprawdzi się jako zasilanie awaryjne?

W przypadku zaniku zasilania z sieci magazyny energii do fotowoltaiki mogą pełnić funkcję zasilania awaryjnego. Odpowiednio dobrany magazyn energii może zasilać urządzenia podłączone w obrębie sieci budynku w sytuacji zaniku prądu z sieci. Przy takich instalacjach ważny jest prawidłowy dobór całego systemu. Na przykład źle dobrany kontroler ładowania baterii będzie skutkował przeładowaniem oraz cofaniu się prądu z akumulatora do paneli fotowoltaicznych

Magazyn energii BMZ Hyperion 15 kWh

Jak dbać o magazyn energii czyli o ich żywotności

Magazyn energii należy użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Powinien się on znajdować w zamkniętym pomieszczeniu, z dala od działania warunków atmosferycznych. Odpowiednio wentylowane pomieszczenie i utrzymywana właściwa temperatura przyczyni się do wydłużenia żywotności akumulatora. Zalecana temperatura otoczenia dla magazynów energii wynosi 15 ~ 30ºC.

Czy na magazyn energii jest udzielona gwarancja producenta?

Na magazyny energii, podobnie jak na inne komponenty wchodzące w skład systemu fotowoltaicznego producenci udzielają gwarancji. Gwarantują, że urządzenie jest wolne od wad materiałowych lub produkcyjnych. Standardowa gwarancja na materiał i wykonanie wynosi 10 lat. Ponadto producenci gwarantują, że akumulator zachowa określony poziom energii użytkowej pod warunkiem że będzie eksploatowany w trybie normalnego użytkowania. Warto więc przed wyborem magazynu energii zapoznać się z kartą warunków gwarancji, pomoże to w wyborze optymalnego do potrzeb rozwiązania.

Jarosław Wielgus Consor Energia
Artykuł napisany przez

Jarosław Wielgus

Założyciel firmy Consor Energia. Ekologia była w kręgu moich zainteresowań już od najmłodszych lat. Odnawialne źródła energii były więc naturalnym następstwem tego nurtu. Swoją pasję do ekologii i OZE rozwijałem na studiach, której zwieńczeniem było napisanie i obronienie pracy magisterskiej dotyczącej gruntowych kolektorów słonecznych. Dbanie o środowisko jest dla mnie niezwykle istotne i odgrywa ważną rolę w moim życiu, a wykorzystanie źródeł odnawialnych pasjonuje mnie po dziś dzień.

Realizacje Consor Energia

Najnowsze wpisy

W Polsce istnieją różne założenia i zasady dotyczące rozliczeń za energię odnawialną. W tym artykule omówimy aktualne zasady rozliczeń za energię odnawialną oraz wyjaśnimy przyszłe zmiany w sposobie rozliczania. Dowiesz się również, jak maksymalizować korzyści z instalacji fotowoltaicznej przez cały rok, w tym dlaczego jest ona skuteczna głównie w słoneczne dni oraz jak montaż magazynu energii może umożliwić autokonsumpcję po zmroku. […]

Czytaj dalej… from Jak zoptymalizować korzyści z instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i turbiny wiatrowej?

Rozważając budowę przydomowej elektrowni wiatrowej, stajemy przed szeregiem wyzwań i decyzji, które mogą wydawać się przytłaczające. Proces uzyskania pozwolenia na budowę takiego obiektu wymaga nie tylko zgromadzenia odpowiednich dokumentów, ale także zrozumienia wpływu, jaki nasza inwestycja będzie miała na środowisko oraz lokalną społeczność. To zadanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale również dokładnej wiedzy na temat procedur i przepisów prawnych. […]

Czytaj dalej… from Jak uzyskać pozwolenie na budowę przydomowej elektrowni wiatrowej?

Wybór lokalizacji dla przydomowej elektrowni wiatrowej na terenie rolnym może być kluczowy dla jej efektywności i rentowności. W kontekście rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, rolnicy stają przed wyjątkową szansą na wykorzystanie swoich obszarów do produkcji zielonej energii. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak optymalnie wybrać miejsce pod instalację turbin wiatrowych, aby maksymalizować ich wydajność oraz jakie korzyści mogą płynąć z takiej inwestycji […]

Czytaj dalej… from Najlepsze miejsca do instalacji przydomowych elektrowni wiatrowych na terenach rolniczych