Magazyn energii w fotowoltaice - co warto wiedzieć? - Consor Energia Poznań

Magazyn energii w fotowoltaice – co warto wiedzieć?

Obowiązujący od 1 lipca 2022 Net-billing ma zachęcać do konsumowania wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej na bieżąco lub do jej magazynowania. W związku z niepewną sytuacją związaną z wysokim cenami paliw kopalnych oraz energii elektrycznej, magazynowanie energii i zwiększanie konsumpcji własnej staje się sensownym rozwiązaniem. Dostępne na rynku magazyny energii to urządzenie, które akumulują wyprodukowany prąd z instalacji fotowoltaicznej i pozwalają zużyć w momencie kiedy zajdzie potrzeba zasilenia urządzeń w domu.

Bieżącą konsumpcję można zwiększyć na kilka sposobów. Przede wszystkim zmieniając niektóre nawyki i na przykład zamiast włączać pralkę czy zmywarkę wieczorem, można to zrobić w czasie największego nasłonecznienia, czyli w godzinach południowych. Oczywiście nie zawsze będziemy w stanie to zrobić, ponieważ w tych godzinach domownicy zazwyczaj przebywają w pracy lub szkole. Z pomocą przychodzą producenci sprzętów AGD, w których coraz częściej standardem staje się możliwość zaprogramowania startu urządzenia na konkretną godzinę. Idąc dalej, są już systemy inteligentnego zarządzania domem, które same uruchomią urządzenia w momencie kiedy pojawi się nadwyżka prądu z fotowoltaiki. Innym sposobem na zwiększenie bieżącego zużycia jest magazynowanie energii w zasobniku ciepłej wody. Są już dostępne inteligentne systemy które załączają grzałkę w zasobniku w momencie kiedy produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest wyższa niż jej aktualny pobór przez urządzenia podłączone w domu. Kolejnym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji jest ładowanie samochodu elektrycznego. Choć zazwyczaj samochód w ciągu dnia jest z nami w pracy więc dla większości posiadaczy samochodów elektrycznych jest to raczej rozwiązanie weekendowe.

Jak działają magazyny energii w instalacjach fotowoltaicznych?

Przechowywanie energii w akumulatorach, w budynkach wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne staje się coraz bardziej popularne a dotacja na magazyny energii, która ma się pojawić w zapowiadanym programie Mój Prąd 4.0, którego nabór ma zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2021 roku zachęca do zastanowienia się nad ich zainstalowaniem. W domowych instalacji fotowoltaicznych już niewielki bank energii spowoduje zwiększenie autokonsumpcji. W systemach sieciowych dodanie magazynu energii z systemem sterowania pozwoli na kontrolę przepływu energii, minimalizując przy tym poziom zarówno zakupu jak i sprzedaży energii elektrycznej.

Magazyn energii BMZ Hyperion
Magazyn energii BMZ Hyperion 7,5 kWh

Wpływ magazynów energii na wzrost bieżącej konsumpcji zależy od wielu czynników, w tym od profilu dziennego zapotrzebowania na moc. Już magazyn energii równy 25% dziennego zapotrzebowania na prąd w domu może zwiększyć bieżącą konsumpcję energii z fotowoltaiki do 50%. Zwiększanie pojemności akumulatorów będzie oznaczało podniesienie poziomu konsumpcji własnej jednak rośnie ona coraz wolniej wraz ze wzrostem pojemności. Dlatego domowe magazyny energii w sieciowych systemach fotowoltaicznych powinny mieć pojemność od 25% do 75% dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną. Należy też wspomnieć, że na poziom bieżącej konsumpcji ma wpływ nie tylko pojemność akumulatora energii, ale też moc instalacji fotowoltaicznej która powinna być odpowiednio dopasowana do zużycia energii elektrycznej w budynku.

Magazyn energii DC czy AC?

Decydując się na system magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej należy zastanowić się który będzie dla nas lepszy, system DC czy system AC.

  • System DC – to system fotowoltaiczny i falownik bateryjny w jednym. Ładowanie akumulatora odbywa się za pomocą prądu generowanego przez panele fotowoltaiczne (DC). Funkcją falownika jest także rozładowanie akumulatora kiedy zajdzie taka potrzeba. Zaletą systemu DC jest zdecydowanie szybkość montażu i mniejsza ilość miejsca potrzebna do instalacji. Jest to idealny system dla nowych instalacji.
  • System AC – jest to system, który sprawdzi się w istniejących instalacjach fotowoltaicznych. Wraz z magazynem energii montuje się falownik akumulatorowy który ma za zadanie naładowanie akumulatora prądem stałym (DC) uprzednio transformując prąd z sieci domowej (AC) i rozładowanie go w razie potrzeby.

Magazyny Energii w naszym sklepie!

Jakie są zalety magazynowania energii z fotowoltaiki? Czy to się opłaca?

  • Magazynowanie energii elektrycznej “na później” – W idealnym wariancie, aby opłacalność fotowoltaiki była na najwyższym poziomie, powinniśmy zużywać całą energię z paneli fotowoltaicznych na bieżąco. Jest to oczywiście niemożliwe. Magazyny energii są w stanie ograniczyć sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej do sieci poprzez naładowanie akumulatorów w godzinach około południowych, kiedy jak pokazują statystyki, zużycie energii elektrycznej w domu jest najniższe i wykorzystanie jej w godzinach wieczornych.
    Magazynowanie energii elektrycznej “na później” będzie jeszcze bardziej opłacalne w net-billingu, kiedy od 2024 roku sprzedaż energii elektrycznej będzie rozliczana po cenie średniej godzinowej. W godzinach około południowych, w szczytach produkcji z fotowoltaika i stosunkowo niższego zapotrzebowania na energię, jej cena jest najniższa. Najdroższa jest w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych. Zmagazynowaną w ciągu dnia energię będzie można sprzedać po wyższej cenie.
  • Awaryjne zasilanie – Systemy z tzw. back upem potrafią utrzymać zasilanie w budynku na pewnym poziomie co pozwoli na funkcjonowanie urządzeń w domu lub firmie w okresie zaniku prądu z sieci elektroenergetycznej.
  • Ładowanie w tańszej taryfie – Posiadając taryfę, w której cena prądu w nocy jest niższa od ceny w ciągu dnia można ładować akumulator energii „tańszym prądem” i zużywać go (rozładowywać akumulator) w ciągu dnia.
  • Ekologia – Fotowoltaika z magazynem energii prowadzi do zwiększenia niezależności energetycznej użytkownika. Oznacza to, że im więcej energii elektrycznej wyprodukujemy i zużyjemy na potrzeby własne, tym mniej pobierzemy z sieci elektroenergetycznej która w Polsce jeszcze długo będzie bazować na paliwach kopalnych. Przyczyniamy się więc do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska.

Ile kosztują magazyny energii i od czego zależy ich cena?

Magazyn energii BMZ Hyperion
Magazyn energii BMZ Hyperion 15 kWh

Cena magazynu energii zależy przede wszystkim od jego pojemności użytkowej. Jak zostało napisane powyżej pojemność akumulatora dla domu powinna zawierać się w przedziale między 25-75% dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponieważ domowe instalacje fotowoltaiczne mają moc od 3 do 10kWp, magazyny energii DC będą miały więc pojemność od 5kWh do 15kWh.

Obecnie ceny magazynów osiągają zawrotne ceny. Wynika to z dużego zainteresowania magazynami energii nazwiecie a co za tym idzie brakiem produktu na rynku.
W Consor Energia możesz zakupić magazyn energii BMZ HYPERION o pojemności 7,5 kWh już za 17 000 zł netto! Największy w naszym sklepie magazyn energii BMZ HYPERION o pojemności 15 kWh to jedyne 34 000 zł netto!

Sprawdź ceny pozostałych baterii BMZ HYPERION w naszym sklepie internetowym z fotowoltaiką.

Przegląd popularnych producentów i pojemności magazynów energii

Na świecie jest wielu producentów magazynów energii. Najbardziej popularne i najbardziej przystępne cenowo w Polsce magazyny energii do fotowoltaiki to:

Czy na magazyn energii można uzyskać dotację lub dofinansowanie?

Zapowiadany na pierwszy kwartał 2022 roku program Mój Prąd 4.0 ma wspierać montaż magazynów energii. Program zakłada dalsze finansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej jednak premiowane dodatkową kwotą mają być instalacje z magazynami energii. Co ważne, prosumenci, którzy już posiadają instalację fotowoltaiczną także będą mogli składać wnioski o dofinansowanie zakupu baterii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Ładowanie samochodów elektrycznych przy użyciu instalacji fotowoltaicznej

Czy magazyn energii sprawdzi się jako zasilanie awaryjne?

W przypadku zaniku zasilania z sieci magazyny energii do fotowoltaiki mogą pełnić funkcję zasilania awaryjnego. Odpowiednio dobrany magazyn energii może zasilać urządzenia podłączone w obrębie sieci budynku w sytuacji zaniku prądu z sieci. Przy takich instalacjach ważny jest prawidłowy dobór całego systemu. Na przykład źle dobrany kontroler ładowania baterii będzie skutkował przeładowaniem oraz cofaniu się prądu z akumulatora do paneli fotowoltaicznych

Magazyn energii BMZ Hyperion 15 kWh

Jak dbać o magazyn energii czyli o ich żywotności

Magazyn energii należy użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Powinien się on znajdować w zamkniętym pomieszczeniu, z dala od działania warunków atmosferycznych. Odpowiednio wentylowane pomieszczenie i utrzymywana właściwa temperatura przyczyni się do wydłużenia żywotności akumulatora. Zalecana temperatura otoczenia dla magazynów energii wynosi 15 ~ 30ºC.

Czy na magazyn energii jest udzielona gwarancja producenta?

Na magazyny energii, podobnie jak na inne komponenty wchodzące w skład systemu fotowoltaicznego producenci udzielają gwarancji. Gwarantują, że urządzenie jest wolne od wad materiałowych lub produkcyjnych. Standardowa gwarancja na materiał i wykonanie wynosi 10 lat. Ponadto producenci gwarantują, że akumulator zachowa określony poziom energii użytkowej pod warunkiem że będzie eksploatowany w trybie normalnego użytkowania. Warto więc przed wyborem magazynu energii zapoznać się z kartą warunków gwarancji, pomoże to w wyborze optymalnego do potrzeb rozwiązania.

Realizacje Consor Energia

Najnowsze wpisy

Energia słoneczna zdobywa coraz większe uznanie jako źródło czystej i nieograniczonej energii. W ramach poszukiwania innowacyjnych sposobów wykorzystania energii słonecznej, coraz większe znaczenie zyskują wiaty fotowoltaiczne oraz carporty z fotowoltaiką. Obydwie te konstrukcje mają na celu nie tylko generowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, ale również dostarczenie praktycznych korzyści dla użytkowników. […]

Czytaj dalej… from Wiaty fotowoltaiczne – carporty z panelami PV

Fotowoltaika na gruncie to popularne rozwiązanie dla osób ceniących sobie jeszcze większą kontrolę nad swoją inwestycją. Panele fotowoltaiczne, które zostały zamontowane na gruncie, są w każdej chwili dostępne, na przykład w razie potrzeby jakichkolwiek prac serwisowych, czy też w przypadku rutynowego czyszczenia instalacji. Zainstalowana fotowoltaika na gruncie przy domu wiąże się z przeznaczeniem miejsca, które można by spożytkować na inny cel, jest to także decyzja wiążąca się z większym wydatkiem finansowym. […]

Czytaj dalej… from Fotowoltaika na gruncie – wady, zalety oraz konstrukcja

Instalacja fotowoltaiczna to system zewnętrzny, który jest narażony nie tylko na warunki atmosferyczne, ale również na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza jak pył, kurz, spaliny samochodowe itp. Opady deszczu, choć wiążą się z zachmurzeniem mogą mieć również pozytywny wpływ na instalację fotowoltaiczną, ponieważ częściowo oczyszczają panele z nagromadzonych zabrudzeń. Częściowo, ponieważ niezależnie od tego co możemy przeczytać w Internecie sam deszcz nie zapewni nam pełnej czystości modułów fotowoltaicznych. Jednak ze względu na ich usytuowanie (najczęściej) na dachu, możliwości czyszczenia instalacji są ograniczone. […]

Czytaj dalej… from Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak o nie dbać?