Program Czyste Powietrze Poznań 2023, dotacje, dofinansowanie | Consor Energia Fotowoltaika

Program Czyste Powietrze Poznań – dofinansowanie i dotacje

Czyste Powietrze to nazwa programu, którego celem jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń, które wytwarzają się w gospodarstwach domowych w wyniku spalania paliw stałych. Wystartował on od września 2018 i jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Do tej pory priorytetem programu była wymiana tzw. kopciuchów. W pierwszej kolejności dotowana była wymiana źródła ciepła a przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie energochłonności budynku były traktowane jako zabiegi towarzyszące. Zmieniona odsłona programu, Czyste Powietrze 3.0, która obowiązuje od stycznia 2023 roku, ma oferować większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Przewidziane są dodatkowe zachęty finansowe dla osób, które przeprowadzą inwestycję wraz z kompleksową termomodernizacją w celu obniżenia zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku. Wnioskodawca może uzyskać podwyższone dofinansowanie, jeśli zdecyduje się na kompleksową termomodernizację, jednak musi ona być poprzedzona wykonaniem audytu energetycznego. W Poznaniu i Wielkopolskie Program Czyste Powietrze nadzorowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

Program Czyste Powietrze 3.0

Poziomy i progi dofinansowania

Przypomnijmy, że program Czyste Powietrze został podzielony na trzy poziomy dofinansowania: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Do końca 2022 roku, w podstawowym poziomie dofinansowania można było otrzymać maksymalnie 30 tys. zł, w podwyższonym poziomie dofinansowania 37 tys. zł (47 tys. zł z prefinansowaniem) i 69 tys. zł przy najwyższym poziomie dofinansowania (79 tys. zł z prefinansowaniem).

Program czyste powietrze 3.0 kwoty dotacji i progów dochodowych

Od stycznia 2023 najwyższe poziomy dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji, uwzględniające kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną wzrosły ponad dwukrotnie i wynoszą:

 • Podstawowy poziom dofinansowania – 66 000 zł
 • Podwyższony poziom dofinansowania – 99 000 zł,
 • Najwyższy poziom dofinansowania – 135 000 zł.

Dodatkowe 1 200 zł przeznaczono na dofinansowanie audytu energetycznego, co oznacza, że poziomy dofinansowania wynoszą kolejno:

 • 67 200 zł – poziom podstawowy,
 • 100 200 zł – poziom podwyższony,
 • 136 200 zł – poziom najwyższy.

Aby otrzymać najwyższą kwotę dofinansowania na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, należy zmniejszyć zużycie energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do wartości nie wyższej niż 80 kWh/(m2*rok), lub o minimum 40%.

Program czyste powietrze 3.0 zmiany kwoty dotacji i progów dochodowych

Od stycznia 2023 obowiązują także wyższe wartości progów dochodowych, które kwalifikują do uzyskania dofinansowania:

 • Podstawowy poziom dofinansowania – próg dochodowy podniesiony ze 100 000 zł do 135 000 zł.
 • Podwyższony poziom dofinansowania – próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym zwiększono z 1 564 zł do 1 894 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym z 2 189 zł do 2 651 zł.
 • Najwyższy poziom dofinansowania – próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wzrósł z 900 zł do 1 090 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym z 1 260 zł do 1 526 zł.

Zwiększenie kwot i progów dofinansowania to nie jedyne zmiany w Czystym Powietrzu 3.0. Od stycznia 2023 możliwe jest złożenie dwóch wniosków o dofinansowanie. W efekcie czego beneficjenci, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła, będą mogli złożyć drugi wniosek na wykonanie częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku. W ramach oferty bankowej zmienił się termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia oraz nastąpiło zwiększenie kwoty kredytu objętego gwarancją bankową. Umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku. Program został też uproszczony w zakresie procesu obsługi i rozliczeń.

Podsumowanie

Najważniejsze zmiany w programie Czyste Powietrze, które obowiązują od początku 2023 roku:

 • Blisko dwukrotne zwiększenie poziomów dofinansowania przy kompleksowej termomodernizacji.
 • Podwyższono kwoty dotacji na poszczególne usługi i źródła ciepła.
 • Promowanie najbardziej efektywnych źródeł ciepła.
 • Znaczne podniesienie progów dochodowych.
 • Możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie.
 • Podniesienie kwoty kredytu objętej gwarancją bankową.
 • Uproszczenie zasad obsługi i rozliczeń.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze w Poznaniu i Wielkopolsce mogą złożyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, które zostały już wybudowane i są użytkowane lub takich, które dopiero powstają, jednak posiadane są już wszystkie zgody na budowę. Wiele zanieczyszczeń generowanych jest właśnie w domach prywatnych, jednorodzinnych. Program Czyste Powietrze ma na celu uzyskanie wyraźnej poprawy jakości powietrza które to, jak wynika z badań i obserwacji, jest najbardziej zanieczyszczone w dużych miastach Polski, m. in. w Poznaniu. O wsparcie finansowe mogą ubiegać się osoby nie tylko z Poznania ale i okolic, województwa wielkopolskiego, jaki i całej Polski.

Od czerwca 2020 roku poinformowało o możliwości składania e-wniosków na Program Czyste powietrze. Można to zrobić na serwisie gov.pl przy użyciu profilu zaufanego.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie – Program Czyste Powietrze?

Przed rozpoczęciem ubiegania się o dofinansowanie warto sprawdzić warunki programu Czyste Powietrze. Przy użytkowanych już domach konieczna jest wymiana starych pieców i kotłów na te zgodne z wymogami programu, w przypadku budowy w trakcie, jest to poniesienie kosztów za zakup tych źródeł ciepła, które odpowiadają wymaganiom realizatora. Ubiegający się o dofinansowanie może uzyskać dotację na zakup i zainstalowanie paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Kolejnym warunkiem ubiegania się o dotację jest zmniejszenie energochłonności budynku poprzez ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji c.o. i c.w.u. lub montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Które z powyższych działań będzie kwalifikowało się do dofinansowania musi wynikać z uprzednio przeprowadzonego przez wykwalifikowaną osobę audytu energetycznego. Koszt takiego audytu również podlega dofinansowaniu.

Mieszkańców Poznania i Wielkopolski zachęcamy też do śledzenia oficjalnej strony WFOŚiGW Poznań z ogłoszeniami o naborze wniosków do Programu Czyste Powietrze.

Czyste Powietrze dofinansowanie – jakie są opinie?

W programie Czyste Powietrze wzięła już udział spora liczba osób z Poznania i Wielkopolski. Wprowadziły one do swoich domów zmiany, które pozwalają na uzyskanie czystszego powietrza poprzez zapobieganie jego zanieczyszczeniu i emisji niezwykle szkodliwych pyłów. Program Czyste Powietrze w Poznaniu zdążył już zebrać dużą liczbę opinii na temat przebiegu ubiegania się o dofinansowanie, a później korzystania już z zakończonych prac. Beneficjenci projektu wyrażają swoje ogromne zadowolenie i cieszą się, że zdecydowali zgłosić swój wniosek do programu.

W celu kontaktu w sprawach związanych z Programem Priorytetowym Czyste Powietrze można kontaktować się z nami i/lub na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Oferty kredytowe banków w Programie Czyste Powietrze

Od 6 lipca 2021 ruszył nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” na częściową spłatę kredytu bankowego za pośrednictwem banku. Pierwszymi bankami, które rozpoczęły akcję kredytową są Alior Bank oraz BOŚ Bank. Od 28 września dołączył do nich kolejny bank BNP Paribas. Kwota maksymalnej pożyczki jaką można otrzymać w bankach wynosi 100 000 zł.

Dofinansowanie na częściową spłatę kredytu bankowego za pośrednictwem banku udzielana jest na znacznie innych warunkach niż złożenie wniosku bezpośrednio w WFOŚiGW.
W przypadku banków rozpoczęcie przedsięwzięcia liczone będzie od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, a okres realizacji został skrócony do 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Ścieżka bankowa „Czystego Powietrza” rozlicza całość dofinansowania w jednej transzy po zakończeniu przedsięwzięcia oraz umożliwia złożenie ponownego wniosku bez wykonywania korekty poprzedniego wniosku.

Banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnie z programem, dzięki gwarancjom z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji (EFPiG), którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

lp.Nazwa bankuOprocentowanieProwizjaOkres kredytowaniaMaksymalna kwota
1.Alior BankKredyt gotówkowy 7,43%, kredyt ratalny 5,86%0%10 lat100 000,00 zł
2.BOŚ Bank6,11%2%12 lat100 000,00 zł
3.BNP Paribas Bank Polska5,72%0%12 lat100 000,00 zł

Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie Beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

Obszar działania - Dotacje i dofinansowanie na fotowoltaikę

Dotacje na fotowoltaikę Poznań

Dotacje na fotowoltaikę Międzychód

Dotacje na fotowoltaikę Konin

Dotacje na fotowoltaikę Luboń

Dotacje na fotowoltaikę Drezdenko

Dotacje na fotowoltaikę Wolsztyn

Dotacje na fotowoltaikę Pobiedziska

Dotacje na fotowoltaikę Puszczykowo

Dotacje na fotowoltaikę Trzemeszno

Dotacje na fotowoltaikę Września

Dotacje na fotowoltaikę Murowana Goślina

Dotacje na fotowoltaikę Piła

Dotacje na fotowoltaikę Jarocin

Dotacje na fotowoltaikę Gorzów Wielkopolski

Dotacje na fotowoltaikę Kalisz

Dotacje na fotowoltaikę Leszno

Dotacje na fotowoltaikę Gniezno

Dotacje na fotowoltaikę Swarzędz

Dotacje na fotowoltaikę Dopiewo

Dotacje na fotowoltaikę Nowy Tomyśl

Dotacje na fotowoltaikę Kościan

Dotacje na fotowoltaikę Pleszew

Dotacje na fotowoltaikę Szamotuły

Dotacje na fotowoltaikę Suchy Las

Dotacje na fotowoltaikę Przeźmierowo

Dotacje na fotowoltaikę Komorniki

Dotacje na fotowoltaikę Gostyń

Dotacje na fotowoltaikę Czerwonak

Dotacje na fotowoltaikę Tarnowo Podgórne

Dotacje na fotowoltaikę Rogoźno

Dotacje na fotowoltaikę Witkowo

Dotacje na fotowoltaikę Grodzisk Wielkopolski

Dotacje na fotowoltaikę Stęszew

Dotacje na fotowoltaikę Wągrowiec

Dotacje na fotowoltaikę Kórnik

Dotacje na fotowoltaikę Międzyrzecz

Dotacje na fotowoltaikę Mosina

Dotacje na fotowoltaikę Skwierzyna

Dotacje na fotowoltaikę Złotów

Dotacje na fotowoltaikę Środa Wielkopolska

Dotacje na fotowoltaikę Krotoszyn

Dotacje na fotowoltaikę Ostrów Wielkopolski

Dotacje na fotowoltaikę Koło

Dotacje na fotowoltaikę Chodzież

Dotacje na fotowoltaikę Rawicz

Dotacje na fotowoltaikę Turek

Dotacje na fotowoltaikę Buk

Dotacje na fotowoltaikę Czempiń

Dotacje na fotowoltaikę Oborniki Wlkp

Dotacje na fotowoltaikę Opalenica

Dotacje na fotowoltaikę Ostrzeszów

Dotacje na fotowoltaikę Kępno

Dotacje na fotowoltaikę Pniewy

Dotacje na fotowoltaikę Słupca

Pokaż więcej

Realizacje Consor Energia