Kto może skorzystać z programu Moje Ciepło?
Beneficjentem programu jest właściciel lub współwłaściciel nowo budowanych budynków jednorodzinnych, którzy zainwestowali w zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze lub gruntową pompę ciepła do celów centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i przygotowywania c.w.u.
Regulamin programu jasno określa, że nowy budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Wysokość dotacji od 30-40% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:
Warunki dofinansowania Programu Moje Ciepło:
Aby otrzymać dofinansowanie z programu trzeba spełnić warunek uzyskania podwyższonego standardu energetycznego budynku. W pierwszym roku działania, czyli 2022, dotacja będzie przyznawana inwestorom, którzy budują domy o wskaźniku Ep nie większym niż 63 kWh/(m2rok), w następnych latach wymóg dotyczący wskaźnika Ep będzie znacznie niższy i ma wynosić nie więcej niż 55 kWh/(m2rok).
Okres kwalifikalności
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami okres kwalifikaloności kosztów obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.