Rok 2020 wprowadza kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze która zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia br. Dzięki nim uzyskanie wsparcia finansowego ma być łatwiejsze, ale przede wszystkim szybsze. W pierwszej kolejności modyfikacji doczekał się wniosek. Został on znacznie uproszczony, a co więcej, wiele wymaganych dokumentów zastąpią oświadczenia. Zrezygnowano także z konieczności podawania skomplikowanych informacji technicznych. To właśnie one często sprawiały kłopoty osobom, które starały się o dotację. Jednak lista zmian na tym się nie kończy. Jakie zmiany nastąpiły jeszcze w programie Czyste Powietrze? Po wprowadzeniu nowych pomysłów w życie program obejmie większą grupę osób. Mowa tu np. o możliwości finansowania inwestycji rozpoczętych lub nawet zakończonych. Pozwoli to rozpocząć prace do 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów o wsparcie. Kolejna zmiana polega na włączeniu do programów samorządów. Bardzo istotnym punktem jest skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Dotychczasowe 90 dni roboczych zamieni się w 30 dni kalendarzowych, czyli okres oczekiwania zmniejszy się kilkukrotnie.
Po zmianach dokumenty będzie można składać internetowo za pośrednictwem serwisu www.gov.pl. Postanowiono również doprowadzić do integracji programów Czyste Powietrze i Mój Prąd. Chodzi o możliwość uzyskania dotacji na zbudowanie instalacji fotowoltaicznej, ale bez konieczności składania dwóch, osobnych wniosków. Na dodatkowy bonus będzie można liczyć za niskoemisyjność oraz odnawialność. Osoby, które wymieniły już źródło ciepła, otrzymają 10 tys. zł. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wnioskodawców uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania. W tej opcji mowa o 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.
Program Czyste Powietrze to także zmiany dla banków. Sektor bankowy zyskał bowiem możliwość wspierania wnioskodawców kredytami i pożyczkami, które mogą stanowić źródło finansowania podejmowanych prac. Autorzy zmian liczą, że wpłyną one na zdecydowanie większe zainteresowanie programem Czyste Powietrze.
Uzyskanie wsparcia jest możliwe dla następujących instalacji:
Każdy, kto stara się o uzyskanie dofinansowania z ramienia programu “Czyste Powietrze” musi pamiętać o zmianach wchodzących w życie na przełomie marca/kwietnia 2020 r. Należą do nich: