Zmiany w programie Czyste Powietrze 2020 - Consor Energia Fotowoltaika Poznań
Consor energia Fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, dotacje, magazyny energii, pompy ciepła

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2020

Rok 2020 wprowadza kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze która zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia br. Dzięki nim uzyskanie wsparcia finansowego ma być łatwiejsze, ale przede wszystkim szybsze. W pierwszej kolejności modyfikacji doczekał się wniosek. Został on znacznie uproszczony, a co więcej, wiele wymaganych dokumentów zastąpią oświadczenia. Zrezygnowano także z konieczności podawania skomplikowanych informacji technicznych. To właśnie one często sprawiały kłopoty osobom, które starały się o dotację. Jednak lista zmian na tym się nie kończy. Jakie zmiany nastąpiły jeszcze w programie Czyste Powietrze? Po wprowadzeniu nowych pomysłów w życie program obejmie większą grupę osób. Mowa tu np. o możliwości finansowania inwestycji rozpoczętych lub nawet zakończonych. Pozwoli to rozpocząć prace do 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów o wsparcie. Kolejna zmiana polega na włączeniu do programów samorządów. Bardzo istotnym punktem jest skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Dotychczasowe 90 dni roboczych zamieni się w 30 dni kalendarzowych, czyli okres oczekiwania zmniejszy się kilkukrotnie.

Po zmianach dokumenty będzie można składać internetowo za pośrednictwem serwisu www.gov.pl. Postanowiono również doprowadzić do integracji programów Czyste Powietrze i Mój Prąd. Chodzi o możliwość uzyskania dotacji na zbudowanie instalacji fotowoltaicznej, ale bez konieczności składania dwóch, osobnych wniosków. Na dodatkowy bonus będzie można liczyć za niskoemisyjność oraz odnawialność. Osoby, które wymieniły już źródło ciepła, otrzymają 10 tys. zł. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wnioskodawców uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania. W tej opcji mowa o 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Program Czyste Powietrze to także zmiany dla banków. Sektor bankowy zyskał bowiem możliwość wspierania wnioskodawców kredytami i pożyczkami, które mogą stanowić źródło finansowania podejmowanych prac. Autorzy zmian liczą, że wpłyną one na zdecydowanie większe zainteresowanie programem Czyste Powietrze.
DOFINANSOWANIE – POMPY CIEPŁA
Uzyskanie wsparcia jest możliwe dla następujących instalacji:

 • Do 30%, max. 9 000 zł na pompy ciepła typu powietrze/woda spełniające wymagania klasy efektywności energetycznej min. A+ (dla temperatury zasilania 55oC) na podstawie karty produktu.
 • Do 45%, max. 13 500 zł na pompy ciepła typu powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej min A++ (dla temperatury zasilania 55oC) na podstawie karty produktu/etykiety energetycznej lub równoważnego dokumentu.
 • Do 30%, max. 3 000 zł na pompy ciepła typu powietrze/powietrze o klasie efektywności energetycznej min. A++ (dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu/etykiety energetycznej lub równoważnego dokumentu.
 • Do 45%, max. 20 250 zł na gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej min. A++ (dla temperatury zasilania 55oC) na podstawie karty produktu/etykiety energetycznej lub równoważnego dokumentu.
 • Do 30%, max. 3 000 zł na ogrzewanie elektryczne inne niż pompa ciepła.

PROGRAM “CZYSTE POWIETRZE” 2.0 – PODSUMOWANIE

Każdy, kto stara się o uzyskanie dofinansowania z ramienia programu “Czyste Powietrze” musi pamiętać o zmianach wchodzących w życie na przełomie marca/kwietnia 2020 r. Należą do nich:

 1. Uproszczenie zasad przyznawania dotacji.
 2. Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków do 30 dni (z 90).
 3. Oświadczenia zamiast wniosku o dotację.
 4. Składanie wniosków online w serwisie gov.pl.
 5. Włączenie do programu sektora bankowego będącego źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego (pożyczki/kredyty).
 6. Włączenie do programu Jednostek Samorządu Terytorialnego.
 7. Integracja z programem „Mój Prąd” – możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch, osobnych wniosków.
 8. Powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność.
 9. Dofinansowanie do 10 tys. zł dla osób, które dokonały już wymiany źródła ciepła. Do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej dla osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania.
 10. Możliwość rozpoczęcia inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie (finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych).

Realizacje Consor Energia

Najnowsze wpisy

Pompa ciepła to źródło ciepła której zadaniem jest transport energii z dolnego źródła ciepła jakim jest powietrze, grunt lub woda do górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej. Mimo iż energia pobierana z dolnego źródła nic nas nie kosztuje, do działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Zatem jedynym kosztem eksploatacji jaki będziemy musieli ponieść decydując się na takie ogrzewanie to koszt energii elektrycznej. Czy możemy zrobić coś, aby je maksymalnie obniżyć a może nawet zredukować do zera? […]

Czytaj dalej… from Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak o nie dbać?

Mało kto wie, że pierwsze pojazdy elektryczne do przewozu ludzi były konstruowane już w trzeciej dekadzie XIX wieku a pod koniec biły rekordy prędkości osiągając, jak na tamte czasy zawrotną prędkość ponad 100km/h. Niestety pojazdy elektryczne na początku XX wieku zostały całkowicie wyparte przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Przez większość XX w. samochody elektryczne zostawały w cieniu samochodów z silnikiem spalinowym głównie za sprawą ograniczeń technologicznych i wysokich kosztów produkcji. […]

Czytaj dalej… from Net-billing w fotowoltaice – czym jest i jak działa?

Mało kto wie, że pierwsze pojazdy elektryczne do przewozu ludzi były konstruowane już w trzeciej dekadzie XIX wieku a pod koniec biły rekordy prędkości osiągając, jak na tamte czasy zawrotną prędkość ponad 100km/h. Niestety pojazdy elektryczne na początku XX wieku zostały całkowicie wyparte przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Przez większość XX w. samochody elektryczne zostawały w cieniu samochodów z silnikiem spalinowym głównie za sprawą ograniczeń technologicznych i wysokich kosztów produkcji. […]

Czytaj dalej… from Magazyn energii w fotowoltaice – co warto wiedzieć?