W instalacji zastosowano:
Pompa ciepła powietrze/woda HPA-O 8 CS Plus marki Stiebel Eltron z inwerterową regulacją mocy może służyć do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz w wersji AC do efektywnego
chłodzenia poprzez odwrócenie obiegu termodynamicznego. Zestaw HPA-O 8 CS Plus flex Set składa się z pompy ciepła HPA-O 8 CS Plus i modułu hydraulicznego HM Trend.
Zastosowanie technologii inwerterowej w monoblokowych pompach ciepła powoduje, że urządzenie jest sterowane zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Polega to na płynnej regulacji wydajności poprzez zmianę prędkości pracy sprężarki oraz wentylatora, co zapewnia wysoką wydajność systemu i znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jednostka zewnętrzna oraz wszystkie elementy ruchome znajdują się na zewnątrz. W budynku nie ma elementów generujących dźwięki. Optymalne tłumienie hałasu uzyskano wskutek hermetycznego zamknięcia obiegu chłodniczego i oddzielenia sprężarki.
Monoblok to rodzaj konstrukcji: powietrzne pompy ciepła Stiebel Eltron typu monoblok są w całości produkowane i montowane w fabryce. Wszystkie elementy – wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz – zamknięte są w jednym urządzeniu. Monoblok jest prosty w montażu, nie wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień do obsługi układów chłodniczych.
Moduł hydrauliczny HM Trend ułatwia podłączanie pomp ciepła powietrze/woda do układu hydraulicznego. Wiele elementów można w ten sposób zainstalować za jednym razem. Elementy już zintegrowane na stałe: regulator pompy ciepła, wysoce efektywna pompa obiegowa ogrzewania do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze o pojemności 24 litrów oraz awaryjne ogrzewanie dodatkowe.
Do pompy ciepła został podłączony zasobnik CWU Stiebel Eltron SBP 200 WP Classic o pojemności 200 litrów. Zasobnik należy do klasycznych modeli zasobników do domów jedno- i dwurodzinnych z palety Stiebel Eltron. Urządzenia oferują solidną jakość w połączeniu z dobrą efektywnością i zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o współpracy z pompą ciepła, dlatego wyposażone są w przystosowany do tych celów wewnętrzny wymiennik ciepła. W układzie zainstalowano także zbiornik buforowy Stiebel Eltron SBP 200 E o pojemności 200 litrów. Bufor działa jak sprzęgło, służy do hydraulicznego rozdzielenia instalacji zródła ciepła od instalacji centralnego ogrzewania zapewniając bezawaryjną pracę systemu grzewczego z pompą ciepła. Pozwala zmniejszyć częstotliwość włączeń pompy ciepła, która wprost przekłada się na jej żywotność.
Równocześnie w budynku zainstalowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 6,08kWp, która zasili w energię elektryczną urządzenia RTV-AGD oraz pompę ciepła wraz z osprzętem.
Na instalację fotowoltaiczną składa się 19 paneli monokrystalicznych firmy EXE Solar model A-HCUT o mocy 320Wp. H-CUT to nowa seria modułów monokrystalicznych w których ogniwa podzielone są na dwa obszary. Pomaga to lepiej radzić sobie z nierównomierną wydajnością ogniw, oraz nierównomierną degradacją – dwa razy mniejsze ogniwa generują mniejsze prądy. Na panele EXE Solar producent daje 15 lat gwarancji oraz 25 lat gwarancji na wydajność.
Prąd stały generowany przez moduły fotowoltaiczne jest zamieniany na prąd zmienny w inwerterze Fronius Symo 5.0-3-M. Falowniki Fronius Symo to beztransformatorowe, trójfazowe przetwornice prądu dostępne w szerokim zakresie mocy: od 3.0 do 20.0 kW, doskonale nadające się do instalacji fotowoltaicznych dowolnej wielkości. Karta sieciowa inwertera pozwala na połączenie się z internetem za pomocą Wi-Fi lub Ethernet i przesyłanie informacji o produkcji do monitoringu.
Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej to bardzo korzystne połączenie. Pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń i wody a przy tym jest całkowicie ekologiczne.
Jak działają takie połączone systemy, jakie przynoszą korzyści ekonomiczne oraz w jaki sposób wpływają na poprawę stanu środowiska naturalnego? […]
Czym są mikroinstalacje wiatrowe, jakie mają zastosowanie i gdzie sprawdzą się najlepiej? Dowiedz się więcej już teraz […]
Jak łączenie energii wiatrowej z pojazdami elektrycznymi wpływa na klimat i mobilność, oraz dlaczego warto rozważyć taką inwestycję […]