Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną - Szamotuły - Consor Energia Fotowoltaika Poznań

POŁĄCZENIE POMPY CIEPŁA Z INSTALACJĄ FOTOWOLTAICZNĄ – SZAMOTUŁY

W instalacji zastosowano:

Nasi Klienci z Szamotuł dotychczas używali kotła na paliwo stałe. Modernizacji został poddany cały system c.o. Konieczność obsługi pieca przez osobę starszą spowodowała że zdecydowali się oni zmienić źródło ciepła na bezobsługowe, czyli pompę piepła Stiebel Eltron. Ponieważ pompa ciepła jest źródłem nikotemperaturowym konieczna była wymiana grzejników na trzypłytowe z termostatami marki Ferroli. Mając na uwadze zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, w związku z montażem pompy ciepła oraz zamontowaną wcześniej klimatyzację, Klienci zdecydowali się także na inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

Zastosowana inwerterowa pompa ciepła powietrze/woda HPA-O 8 CS Plus służy do transportowania ciepła z dolnego źródła ciepła, jakim jest powietrze do górnego źródła ciepła czyli wody w instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Powietrze ogrzane słońcem jest dostępne wszędzie. Mimo iż powietrze jest najchłodniejszym źródłem ciepła zimą gdy jest największe zapotrzebowanie na ciepło, pompy ciepła mogą nadal pobierać wystarczającą ilość energii do działania w trybie ogrzewania przy temperaturze powietrza zewnętrznego wynoszącej -20°C. Szczególną zaletą jest prosta instalacja pompy ciepła powietrze-woda, ponieważ nie wymaga robót ziemnych i odwiertów, jak w przypadku pomp ciepła woda-woda i solanka-woda, co pozwala dodatkowo obniżyć koszty inwestcji.
Technologia inwerterowa w monoblokowych pompach ciepła sprawia, że urządzenie jest sterowane zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Płynna regulacja wydajności, poprzez zmianę prędkości pracy sprężarki oraz wentylatora, zapewnia wysoką wydajność systemu i znacznie zmniejsza zużycia energii elektrycznej a do tego wydłuża żywotność sprężarki.
Zestaw HPA-O 8 CS Plus flex Set składa się z pompy ciepła HPA-O 8 CS Plus i modułu hydraulicznego HM Trend. Dzięki modułowi hydraulicznemu HM Trend wiele elementów można zainstalować za jednym razem. Elementy już zintegrowane na stałe: regulator pompy ciepła, wysoce efektywna pompa obiegowa ogrzewania do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze o pojemności 24 litrów oraz awaryjne ogrzewanie dodatkowe.
W układzie zainstalowano zbiornik buforowy Stiebel Eltron SBP 200 E o pojemności 200 litrów. Bufor działa jak sprzęgło, służy do hydraulicznego rozdzielenia instalacji zródła ciepła od instalacji centralnego ogrzewania zapewniając bezawaryjną pracę systemu grzewczego z pompą ciepła. Zbiornik buforowy zapewnia prawidłowy przepływ dla pompy ciepła niezależnie od tego, co się wydarzy na instalacji ogrzewania (zamknięcie głowic na grzejnikach).
Do pompy ciepła został podłączony zasobnik CWU Stiebel Eltron SBP 200 WP Classic o pojemności 200 litrów. Zasobnik należy do klasycznych modeli zasobników do domów jedno- i dwurodzinnych z palety Stiebel Eltron. Urządzenia te oferują solidną jakość w połączeniu z dobrą efektywnością i zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o współpracy z pompą ciepła, dlatego wyposażone są w przystosowany do tych celów wewnętrzny wymiennik ciepła.

Instalacja fotowoltaiczna która została zamontowana w budynku została zaprojektowana w oparciu o aktualne zużycie energii elektrycznej z uwzględnieniem poboru prądu przez pompę ciepła. Na dachu płaskim zainstalowano penele słoneczne monokrystaliczne firmy EXE Solar model A-HCUT o mocy 320Wp w ilości 26. Daje to moc instalacji 8,32kWp. Ponieważ dach płaski miał zachowany spad 5% dla swobodnego spływu wody i nie było możliwości zmieszczenia paneli na jednej połowie dachu zachowując taki sam kąt dla wszystkich modułów zdecydowaliśmy się na rozdzielenie generatora na dwa niesymetryczne obwody. Zainstalowany Falownik Fronius Symo 7.0-3-M daje możliwość podłączenia paneli pod róźnym kątem i na różnie zorientowanych połaciach dzięki dwóm wejściom MPP. I tak, stosując konstrukcję montażową o kącie nachylenia 15°, z uwzględnieniem spadu dachu podłączono do jednego wejścia MPP 19 modułów osiągając kąt nachylenia 20° a do drugiego 7 modułów pod kątem nachylenia 10°. Nachylenie 20° korzystnie wpłynie na autokonsumpcję przez pompę ciepła natomiast 10° spowoduje większe zużycie produkowanej na bieżąco energii elektrycznej przez klimatyzację w okresie letnim.

Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej to bardzo korzystne połączenie. Pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń i wody a przy tym jest całkowicie bezobsługowe.

Realizacje Consor Energia

Aktualności

Mało kto wie, że pierwsze pojazdy elektryczne do przewozu ludzi były konstruowane już w trzeciej dekadzie XIX wieku a pod koniec biły rekordy prędkości osiągając, jak na tamte czasy zawrotną prędkość ponad 100km/h. Niestety pojazdy elektryczne na początku XX wieku zostały całkowicie wyparte przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Przez większość XX w. samochody elektryczne zostawały w cieniu samochodów z silnikiem spalinowym głównie za sprawą ograniczeń technologicznych i wysokich kosztów produkcji. […]

Czytaj dalej… from Magazyn energii w fotowoltaice – co warto wiedzieć?

Mało kto wie, że pierwsze pojazdy elektryczne do przewozu ludzi były konstruowane już w trzeciej dekadzie XIX wieku a pod koniec biły rekordy prędkości osiągając, jak na tamte czasy zawrotną prędkość ponad 100km/h. Niestety pojazdy elektryczne na początku XX wieku zostały całkowicie wyparte przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Przez większość XX w. samochody elektryczne zostawały w cieniu samochodów z silnikiem spalinowym głównie za sprawą ograniczeń technologicznych i wysokich kosztów produkcji. […]

Czytaj dalej… from Samochody elektryczne i fotowoltaika – ładowanie energią słoneczną?

Pompa ciepła to źródło ciepła której zadaniem jest transport energii z dolnego źródła ciepła jakim jest powietrze, grunt lub woda do górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej. Mimo iż energia pobierana z dolnego źródła nic nas nie kosztuje, do działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Zatem jedynym kosztem eksploatacji jaki będziemy musieli ponieść decydując się na takie ogrzewanie to koszt energii elektrycznej. Czy możemy zrobić coś, aby je maksymalnie obniżyć a może nawet zredukować do zera? […]

Czytaj dalej… from Pompa ciepła i fotowoltaika – jak działa i czy się opłaca?