W poprzednim wpisie wprowadziliśmy Cię w budowę i zasadę działania ogniw fotowoltaicznych. Fotowoltaika wiąże się z różnymi elementami i wyposażeniem m.in. panele słoneczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne itd. Teraz poznamy bliżej serce całego systemu, czyli inwerter.
Ważne! Nazwa inwerter fotowoltaiczny / solarny jest stosowana zamiennie z falownikiem fotowoltaicznym / solarnym.
Inwertery fotowoltaiczne to urządzenia odpowiadające za przetwarzanie i przekształcanie energii, która powstaje w modułach fotowoltaicznych w postaci prądu i napięcia stałego, na energię elektryczną w prądu i napięcia przemiennego o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz.
Inwerter solarny (falownik solarny) pełni szereg dodatkowych funkcji. Synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną, monitoruje i zarządza całym systemem fotowoltaicznym oraz rejestruje dane eksploatacyjne. Śledzi maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych – MPPT oraz pełni funkcję automatycznego rozłącznika.
Przykładem inwerterów mogą być:
Falowniki fotowoltaiczne trójfazowe to jeden z najpopularniejszych typów urządzenia do przetwarzania prądu stałego w zmienny. Inwerter sieciowy 3 fazowy, dedykowany jest do fotowoltaiki o wyższej, niż kilka kW mocy. Nie jest błędem zastosowania trójfazowego falownika w instalacjach o niższej mocy, gdyż zwiększa on atuokonsumpcję energii.
INWERTER SOLARNY 1 FAZOWY
Falowniki fotowoltaiczne jednofazowe w przeciwieństwa do 3 fazowego wykorzystywany jest w instalacjach o małej mocy rzędu do 2-3 kW. Inwerter fotowoltaiczny 1 fazowy obsługuje jedną fazę, więc duże znaczenie ma wybór tej odpowiedniej, najbardziej obciążonej.
Falowniki solarne dzielą się na dwa typy w zależności od sposobu współpracy z siecią elektroenergetyczną – falowniki sieciowe i falowniki wyspowe.
Inwerter wyspowy nie synchronizuje się z siecią elektroenergetyczną i nie wysyła do niej energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej. Akumulatory, które są niezbędnym elementem instalacji autonomicznej, gromadzą nadwyżki energii. Ze względu na wysoki koszt akumulatorów, co znacznie zawyża cenę instalacji fotowoltaicznych nie stosuje się tego rozwiązania zbyt często.
Inwerter sieciowy synchronizuje się z siecią publiczną. Daje nam to możliwość wprowadzania nadwyżki wyprodukowanej energii, przez co sieć staje się dla nas magazynem energii o sprawności 80 %. Wynika to z bilansowania wprowadzanej energii. Należy jednak pamiętać, że falownik sieciowy, w przypadku zaniku napięcia z sieci (przerwa w dostawie prądu) uniemożliwi produkcję prądu w instalacji PV. Wynika to z zastosowanego zabezpieczenia antywyspowego, które gwarantuje ochronę i bezpieczeństwo przed porażeniem dla techników pracujących przy naprawie awarii.
Istnieją również inwertery hybrydowe, które mogą współpracować jednocześnie z siecią publiczną oraz tworzyć instalację wyspową pracującą z akumulatorami. Taki system pozwala inwerterowi na zgromadzenie nadwyżki energii elektrycznej w akumulatorach w momencie kiedy zapotrzebowanie budynku na moc jest mniejsze niż moc systemu fotowoltaicznego. Natomiast kiedy produkcja energii z systemu fotowoltaicznego jest niższa niż zapotrzebowanie budynku na moc, wtedy falownik zasila sieć domową energią zgromadzoną w akumulatorach. Instalacja hybrydowa pozwala także zasilać obiekt w razie przerwy w dostawie energii z sieci publicznej. Odpowiednio dobrana moc instalacji PV oraz pojemność akumulatorów pozwalają na zwiększenie konsumpcji własnej do poziomu 50-80 %, co jest świetnym wynikiem, ponieważ standardowe bieżące zużycie w gospodarstwach domowych dochodzi najczęściej maksymalnie do 30%, a reszta oddawana jest do sieci.
Aktualnie najbardziej opłacalne jest założenie systemu fotowoltaicznego przyłączonego do sieci. Ustawa daje nam możliwość zostania prosumentem, dzięki czemu sieć publiczna pełni dla nas funkcję magazynu energii o sprawność to 80%. To duże udogodnienie, ponieważ nie musimy drastycznie zwiększać kosztów na rzecz systemu fotowoltaicznego i martwić się o sprawność pracy, w którym wykorzystane są akumulatory.
Fotowoltaika na gruncie to popularne rozwiązanie dla osób ceniących sobie jeszcze większą kontrolę nad swoją inwestycją. Panele fotowoltaiczne, które zostały zamontowane na gruncie, są w każdej chwili dostępne, na przykład w razie potrzeby jakichkolwiek prac serwisowych, czy też w przypadku rutynowego czyszczenia instalacji. Zainstalowana fotowoltaika na gruncie przy domu wiąże się z przeznaczeniem miejsca, które można by spożytkować na inny cel, jest to także decyzja wiążąca się z większym wydatkiem finansowym. […]
Czytaj dalej… from Fotowoltaika na gruncie – wady, zalety oraz konstrukcja
Instalacja fotowoltaiczna to system zewnętrzny, który jest narażony nie tylko na warunki atmosferyczne, ale również na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza jak pył, kurz, spaliny samochodowe itp. Opady deszczu, choć wiążą się z zachmurzeniem mogą mieć również pozytywny wpływ na instalację fotowoltaiczną, ponieważ częściowo oczyszczają panele z nagromadzonych zabrudzeń. Częściowo, ponieważ niezależnie od tego co możemy przeczytać w Internecie sam deszcz nie zapewni nam pełnej czystości modułów fotowoltaicznych. Jednak ze względu na ich usytuowanie (najczęściej) na dachu, możliwości czyszczenia instalacji są ograniczone. […]
Czytaj dalej… from Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak o nie dbać?
Net-billing to nazwa systemu rozliczania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. W net-billingu biorą udział dwa podmioty, producent energii, czyli użytkownik mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW i dystrybutor energii elektrycznej z którym taki użytkownik ma podpisaną umowę na zakup i dostawę prądu. Na czym polega net-billing? Net-billing vs net-metering. Net billing czy warto? I co najważniejsze, czy net-billing się opłaca? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. […]
Czytaj dalej… from Net-billing w fotowoltaice – czym jest i jak działa?