Fotowoltaika – co to jest? Czy warto ją stosować? Jak Działa? - Consor Energia Fotowoltaika Poznań

Fotowoltaika – co to jest? Czy warto ją stosować? Jak Działa?

FOTOWOLTAIKA
Dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

ZJAWISKO FOTOWOLTAICZNE
Zjawisko polegające na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Efekt fotowoltaiczny jest wykorzystywany w ogniwach fotowoltaicznych, czyli w urządzeniach które mają za zadanie produkcję energii elektrycznej bezpośrednio z promieniowania słonecznego.

OGNIWO FOTOWOLTAICZNE
Element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego.

REGUŁKI REGUŁKAMI, ALE JAK DZIAŁA FOTOWOLTAIKA?

Podstawą działania ogniw fotowoltaicznych są półprzewodnikowe złącza typu p-n. Fotony posiadające energię większą niż szerokość przerwy energetycznej zostają zaabsorbowane przez elektrony walencyjne. W wyniku tego uaktywniają się cząstki elementarne i przechodzą z pasma walencyjnego do pasma przewodzenia. Zaabsorbowane fotony najczęściej generują tylko jedną parę nośników – dziurę oraz elektron. Zdarzają się sytuacje, w których wysokoenergetyczny foton generuje więcej niż jedną parę nośników oraz, że większa ilość fotonów niskoenergetycznych generuje tylko jedną parę nośników ładunków.

W wyniku omówionych zjawisk na całym obszarze ogniwa tworzy się nadmiar nośników ładunków. Pole elektryczne złącza rozdziela elektrony znajdujące się w półprzewodniku p oraz dziury występujące w półprzewodniku n, a następnie przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. I tak elektrony trafiają do obszaru n, a dziury do obszaru p, co skutkuje pojawieniem się różnicy potencjałów, czyli powstaniem napięcia elektrycznego. To zjawisko nosi nazwę efektu fotowoltaicznego. Jeżeli do obu kontaktów p i n doprowadzimy obciążenie, wówczas popłynie prąd. Zjawisko efektu fotowoltaicznego wykorzystywane jest w fotoogniwach.

OGNIWA FOTOWOLTAICZNE – DZIAŁANIE

Ogniwa fotowoltaiczne łączone szeregowo, odpowiednio zabezpieczone i umieszczone w obudowie tworzą moduł fotowoltaiczny, czyli urządzenie służące do bezpośredniej zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego DC. Taka instalacja może znajdować się na dachu, żeby zapewnić najlepszy efekt przez cały rok.

INWERTER SOLARNY – FALOWNIK W FOTOWOLTAICE

Aby korzystać z prądu wytworzonego z instalacji fotowoltaicznych konieczne jest wyposażenie systemu w inwerter solarny (falownik).
Ale o tym już w kolejnym wpisie, który poświęcimy w pełni funkcji i działaniu inwertera. Znajdziesz tam szczegółowe informacje.

Jarosław Wielgus Consor Energia
Artykuł napisany przez

Jarosław Wielgus

Założyciel firmy Consor Energia. Ekologia była w kręgu moich zainteresowań już od najmłodszych lat. Odnawialne źródła energii były więc naturalnym następstwem tego nurtu. Swoją pasję do ekologii i OZE rozwijałem na studiach, której zwieńczeniem było napisanie i obronienie pracy magisterskiej dotyczącej gruntowych kolektorów słonecznych. Dbanie o środowisko jest dla mnie niezwykle istotne i odgrywa ważną rolę w moim życiu, a wykorzystanie źródeł odnawialnych pasjonuje mnie po dziś dzień.

Realizacje Consor Energia

Najnowsze wpisy

Wybór lokalizacji dla przydomowej elektrowni wiatrowej na terenie rolnym może być kluczowy dla jej efektywności i rentowności. W kontekście rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, rolnicy stają przed wyjątkową szansą na wykorzystanie swoich obszarów do produkcji zielonej energii. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak optymalnie wybrać miejsce pod instalację turbin wiatrowych, aby maksymalizować ich wydajność oraz jakie korzyści mogą płynąć z takiej inwestycji […]

Czytaj dalej… from Najlepsze miejsca do instalacji przydomowych elektrowni wiatrowych na terenach rolniczych

Nie ma większej mocy niż siła wiatru, która może zmienić przyszłość rolnictwa – z tą myślą na uwadze, coraz więcej rolników zwraca się ku przydomowym elektrowniom wiatrowym jako sposobowi na zwiększenie efektywności i niezależności swoich gospodarstw. Inwestycja ta nie tylko przynosi znaczące oszczędności finansowe, ale również wpływa na samowystarczalność energetyczną, otwierając drzwi do ekologicznie zrównoważonej przyszłości. […]

Czytaj dalej… from Korzyści z posiadania przydomowej elektrowni wiatrowej dla rolników

Fotowoltaika na dachu domu to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie. Nic dziwnego – w dobie rosnącej świadomości ekologicznej i poszukiwania oszczędności, panele słoneczne stają się atrakcyjną opcją dla wielu gospodarstw domowych. Wprowadzenie do świata fotowoltaiki może jednak wydawać się skomplikowane, dlatego warto rozwiać najczęstsze wątpliwości i przyjrzeć się, jak to wszystko działa.
[…]

Czytaj dalej… from Panele i fotowoltaika na dachu – najczęstsze pytania