Pompy ciepła powietrze-woda marki Stiebel Eltron - Consor Energia Fotowoltaika Poznań
Consor energia Fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, dotacje, magazyny energii, pompy ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda marki Stiebel Eltron

Pompa ciepła stanowi świetne i ekologiczne rozwiązanie, znacznie bardziej przyjazne dla otaczającego nas środowiska. Nie wymaga codziennej obsługi, gdyż urządzenie działa w pełni automatycznie. Coraz atrakcyjniejsze ceny pomp ciepła sprawiły, że na rynku pojawiła się dobra alternatywa dla kotłów. Aby jednak inwestycja mogła się szybko zwrócić, należy wybrać najlepsze źródło ciepła. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się woda, w innych grunt. Wiele uzależnione jest od między innymi od działki. Pompa ciepła to bardzo ekologiczna i nowoczesna alternatywa, która zasadę swojego działania opiera na znanych zjawiskach i przemianach fizycznych. Temat jest na tyle ciekawy, że z pewnością warto zgłębić go nieco dokładniej.

CZYM JEST POMPA CIEPŁA?

Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do przepompowywania ciepła z obszaru charakteryzującego się niską temperaturą, do domowej instalacji grzewczej. Poprzez działanie urządzenia podnoszona jest temperatura, tym samym można wykorzystać ją do ogrzewania własnego domu. Warto zaznaczyć, że zużywa ona przy swojej pracy mniejszą ilość prądu, niż dostarcza ciepła. Z tego też powodu jest doceniana za niskie koszty związane z eksploatacją.

Marka Stiebel Eltron oferuje bardzo wydajne pompy ciepła, które doskonale nadają się do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody w każdym gospodarstwie domowym. To jedno z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Zastosowanie zyskuje głównie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł ciepła, takich jak na przykład gaz.

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

Każda osoba zainteresowana tematyką znalezienia alternatywnego, ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu, zada sobie pytanie – jak działa pompa ciepła? Pompa ciepła swoją zasadę działania opiera na przemianach termodynamicznych, dzięki którym przepompowuje ciepło ze źródeł o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka.

Energia pozyskana ze środowiska może być wykorzystana w postaci ciepła w domu. W tym celu wykorzystywane jest ciepło zawarte w wodzie, powietrzu lub glebie. Są to tak zwane źródła dolne. Ciepło dolnego źródła początkowo dostarczane jest do czynnika chłodniczego za pomocą wymiennika ciepła (parownika). Czynnik chłodniczy odbiera tę energię za pomocą sprężarki o wyższym poziomie temperatury i przekazuje do kolejnego wymiennika ciepła (skraplacza). W skraplaczu energia przekazywana jest do górnego źródła ciepła jakim jest woda krążąca w instalacji grzewczej (podłogówka, grzejniki, zasobnik cwu). Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, a jedynie przekazuje je z dolnego do górnego źródła. Z pomocą tego niezbyt skomplikowanego procesu możemy ogrzewać dom i wodę użytkową. Do działania wymaga energii elektrycznej, jednak jej ilość jest niewielka. W rezultacie koszt ogrzewania jest zdecydowanie mniejszy niż ma to miejsce w przypadku kotła na gaz. Chcąc dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania możemy zainstalować na budynku instalację fotowoltaiczną, która oprócz zaopatrzenia urządzeń RTV-AGD w energię elektryczną zasili także pompę ciepła. Takie rozwiązanie jest zarówno opłacalne ekonomicznie i w pełni ekologiczne.

TRYB PRACY POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła w zależności od celu, któremu została przeznaczona, może pracować w odmiennych trybach. W przypadku, gdy stanowi jedyne źródło ciepła grzewczego w budynku, wówczas pracuje w trybie monowalentnym. Tryb sprawdzi się dla niskotemperaturowych systemów grzewczych o maksymalnej temperaturze zasilania wynoszącej 55 stopni Celsjusza.

W trybie monoenergetycznym pompa jest wspomagana za pomocą dodatkowej grzałki elektrycznej. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku pomp ciepła powietrze woda. Zapewniają one wystarczającą moc grzewczą przy niższych temperaturach panujących na zewnątrz.

Tryb biwalentny alternatywny powoduje, że pompa ciepła dostarcza ciepło do określonej temperatury zewnętrznej. Jeśli temperatura spadnie poniżej tej wartości, wówczas pompa automatycznie wyłączy się, natomiast ogrzewanie zastąpione zostanie przez drugie, alternatywne źródło ciepła.

Urządzenie może pracować również w trybie biwalentnym równoległym. W takim przypadku pompa wytwarza ciepło do określonej temperatury zewnętrznej. Jeśli spadnie ona poniżej tego zakresu, wówczas załączone zostanie dodatkowe źródło ciepła. Alternatywne ogrzewanie będzie w tym przypadku wspomagać działanie pompy. W sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej drugiej wartości granicznej, pompa całkowicie się wyłączy, a alternatywne ogrzewanie zapewni pełne źródło ciepła.

WYBÓR POMPY CIEPŁA

Od tego, z jakiego źródła będzie pobierana energia odnawialna, uzależniony jest rodzaj pompy, na którą możemy się zdecydować. Pompa ciepła powietrze powietrze, powoduje ogrzewanie powietrza w pokoju, za pomocą odbierania ciepła od powietrza atmosferycznego na zewnątrz. Pompa ciepła powietrze woda, jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze atmosferyczne. W domowej instalacji grzewczej może pełnić taką samą funkcję jak kocioł gazowy, elektryczny lub węglowy. Powietrzna pompa ciepła sprawdzi się więc zarówno w przypadku zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła cwu wyposażona jest w podgrzewacz do ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu może zabezpieczyć ciepłą wodę na potrzeby całej rodziny.

ŹRÓDŁA ENERGII, Z KTÓRYCH KORZYSTAĆ MOGĄ POMPY CIEPŁA

Pompy ciepła do ogrzewania domu mogą wykorzystywać powietrze. Ogrzane słońcem powietrze to niewyczerpalne zasoby, które z powodzeniem można wykorzystywać dla swoich potrzeb. Nawet w okresie zimowym, gdy temperatura za oknem jest bardzo niska, urządzenie w dalszym ciągu potrafi pobrać wystarczającą ilość energii, by spełniać swoją funkcję. Pompa ciepła powietrze woda w celu dokonania instalacji nie wymaga przeprowadzania robót ziemnych.

Dobrym buforem ciepła jest także woda gruntowa. Zachowuje ona stosunkowo stałą temperaturę, dlatego współczynnik wydajności pompy ciepła, jest prawie identyczny przez cały rok. Skorzystać można również z gruntu. Na odpowiedniej głębokości zachowuje on wystarczające ciepło, nawet podczas zimowych dni. Ciepło geotermalne absorbowane jest przez podziemny system rur. W przypadku wystarczająco dużej działki zyskać można w zasadzie niewyczerpalny zapas energii.

Pompa ciepła to bardzo przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Wykorzystując tę technologię, można przyczynić się do odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.

Realizacje Consor Energia

Najnowsze wpisy

Pompa ciepła to źródło ciepła której zadaniem jest transport energii z dolnego źródła ciepła jakim jest powietrze, grunt lub woda do górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej. Mimo iż energia pobierana z dolnego źródła nic nas nie kosztuje, do działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Zatem jedynym kosztem eksploatacji jaki będziemy musieli ponieść decydując się na takie ogrzewanie to koszt energii elektrycznej. Czy możemy zrobić coś, aby je maksymalnie obniżyć a może nawet zredukować do zera? […]

Czytaj dalej… from Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak o nie dbać?

Mało kto wie, że pierwsze pojazdy elektryczne do przewozu ludzi były konstruowane już w trzeciej dekadzie XIX wieku a pod koniec biły rekordy prędkości osiągając, jak na tamte czasy zawrotną prędkość ponad 100km/h. Niestety pojazdy elektryczne na początku XX wieku zostały całkowicie wyparte przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Przez większość XX w. samochody elektryczne zostawały w cieniu samochodów z silnikiem spalinowym głównie za sprawą ograniczeń technologicznych i wysokich kosztów produkcji. […]

Czytaj dalej… from Net-billing w fotowoltaice – czym jest i jak działa?

Mało kto wie, że pierwsze pojazdy elektryczne do przewozu ludzi były konstruowane już w trzeciej dekadzie XIX wieku a pod koniec biły rekordy prędkości osiągając, jak na tamte czasy zawrotną prędkość ponad 100km/h. Niestety pojazdy elektryczne na początku XX wieku zostały całkowicie wyparte przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Przez większość XX w. samochody elektryczne zostawały w cieniu samochodów z silnikiem spalinowym głównie za sprawą ograniczeń technologicznych i wysokich kosztów produkcji. […]

Czytaj dalej… from Magazyn energii w fotowoltaice – co warto wiedzieć?