Bardzo często słyszymy, że instalacja montowana na dachu, na którym występują zacienienia wymaga zastosowania optymalizacji. Poznamy dziś system z optymalizacją – smart, wyjaśnimy zasadę działania optymalizatorów mocy na przykładzie systemu firmy SolarEdge i opowiemy o korzyściach jakie płyną z inteligentnego systemu.
Optymalizatory mocy SolarEdge są przetwornikami prądu stałego DC-DC podłączonymi do modułów PV w celu zapewnienia maksymalnego pozyskania energii poprzez wykonywanie niezależnego wyszukiwania punktu maksymalnej pracy (MPPT) na poziomie modułu.
Odbywa się to poprzez obciążenie modułu w sposób, który w danej chwili zapewni na wyjściu najwyższą moc niezależnie od tego jakie parametry prądowo-napięciowe wytwarza reszta modułów w szeregu. Dodatkowo regulują napięcie łańcucha na stałym poziomie, bez względu na długość łańcucha i warunki otoczenia oraz posiadają funkcję bezpiecznego napięcia, która automatycznie redukuje napięcie wyjściowe każdego optymalizatora mocy do 1 V DC na przykład w przypadku awarii.
Utrata mocy może być wynikiem działania różnych czynników, takich jak:
SYSTEM KLASYCZNY BEZ OPTYMALIZATORA
SYSTEM Z OPTYMALIZATOREM MOCY
Firma SolarEdge oferuje darmową platformę do zdalnego monitorowania pracy instalacji na poziomie modułu, łańcucha i całej instalacji. Co więcej mamy możliwość analizy pracy instalacji, system śledzi i generuje raporty o okresowej wartości energii AC, dostarcza informacje o produkcji, wskaźnikach dochodów i podsumowania alertów, pozwala instalatorowi zweryfikować czy każdy komponent jest poprawnie zainstalowany, skonfigurowany i czy poprawnie się komunikuje, zawiera dane umożliwiające wykrywanie modułów o obniżonej wydajności poprzez porównywanie szczytowej wartości mocy i wytwarzanej energii każdego modułu do średniej wszystkich modułów w instalacji. Te udogodnienia pozwalają na szybką reakcję w przypadku awarii oraz minimalizują ilość wizyt i czas ich trwania.
Założyciel firmy Consor Energia. Ekologia była w kręgu moich zainteresowań już od najmłodszych lat. Odnawialne źródła energii były więc naturalnym następstwem tego nurtu. Swoją pasję do ekologii i OZE rozwijałem na studiach, której zwieńczeniem było napisanie i obronienie pracy magisterskiej dotyczącej gruntowych kolektorów słonecznych. Dbanie o środowisko jest dla mnie niezwykle istotne i odgrywa ważną rolę w moim życiu, a wykorzystanie źródeł odnawialnych pasjonuje mnie po dziś dzień.
Jak działają takie połączone systemy, jakie przynoszą korzyści ekonomiczne oraz w jaki sposób wpływają na poprawę stanu środowiska naturalnego? […]
Czym są mikroinstalacje wiatrowe, jakie mają zastosowanie i gdzie sprawdzą się najlepiej? Dowiedz się więcej już teraz […]
Jak łączenie energii wiatrowej z pojazdami elektrycznymi wpływa na klimat i mobilność, oraz dlaczego warto rozważyć taką inwestycję […]