Fotowoltaika z optymalizatorem mocy. Jak działa, czy warto? - Consor Energia Poznań

Fotowoltaika z optymalizatorem mocy – Jak działa, czy warto?

Bardzo często słyszymy, że instalacja montowana na dachu, na którym występują zacienienia wymaga zastosowania optymalizacji. Poznamy dziś system z optymalizacją – smart, wyjaśnimy zasadę działania optymalizatorów mocy na przykładzie systemu firmy SolarEdge i opowiemy o korzyściach jakie płyną z inteligentnego systemu.

CO TO JEST OPTYMALIZATOR MOCY PANELI FOTOWOLTAICZNYCH?

Optymalizatory mocy SolarEdge są przetwornikami prądu stałego DC-DC podłączonymi do modułów PV w celu zapewnienia maksymalnego pozyskania energii poprzez wykonywanie niezależnego wyszukiwania punktu maksymalnej pracy (MPPT) na poziomie modułu.

JAK DZIAŁA OPTYMALIZATOR MOCY? ZASADA DZIAŁANIA

Odbywa się to poprzez obciążenie modułu w sposób, który w danej chwili zapewni na wyjściu najwyższą moc niezależnie od tego jakie parametry prądowo-napięciowe wytwarza reszta modułów w szeregu. Dodatkowo regulują napięcie łańcucha na stałym poziomie, bez względu na długość łańcucha i warunki otoczenia oraz posiadają funkcję bezpiecznego napięcia, która automatycznie redukuje napięcie wyjściowe każdego optymalizatora mocy do 1 V DC na przykład w przypadku awarii.

SKĄD BIERZE SIĘ UTRATA ENERGII W PANELACH SŁONECZNYCH?

Utrata mocy może być wynikiem działania różnych czynników, takich jak:

  1. Niedopasowanie fabryczne – zakres mocy wyjściowej modułów gwarantowany przez producenta może być różny i sięgać nawet do +/- 3% co przekłada się na straty w uzyskach energii nawet o ok. 2%.
  2. Zanieczyszczenie, zacienienie, liście, śnieg, itp. – nawet w dobrze zaprojektowanym systemie nie jesteśmy w stanie uniknąć niedopasowań wynikających z przeszkód takich jak wyrastające drzewo, budowa domu obok.
  3. Nierówne starzenie się modułów – każdy moduł traci swoją wydajność na przestrzeni lat, ale co ważne wszystkie moduły starzeją się w swoim tempie co wpływa na niedopasowania między nimi.

SYSTEM KLASYCZNY BEZ OPTYMALIZATORA

SYSTEM Z OPTYMALIZATOREM MOCY

Rys. 1 Zasada działania systemu klasycznego oraz wyposażonego w optymalizatory mocy. (Założono pracę modułów w warunkach STC).

JAKIE SĄ ZALETY STOSOWANIA SYSTEMU OPTYMALIZACJI SOLAREDGE? CZY WARTO?

Firma SolarEdge oferuje darmową platformę do zdalnego monitorowania pracy instalacji na poziomie modułu, łańcucha i całej instalacji. Co więcej mamy możliwość analizy pracy instalacji, system śledzi i generuje raporty o okresowej wartości energii AC, dostarcza informacje o produkcji, wskaźnikach dochodów i podsumowania alertów, pozwala instalatorowi zweryfikować czy każdy komponent jest poprawnie zainstalowany, skonfigurowany i czy poprawnie się komunikuje, zawiera dane umożliwiające wykrywanie modułów o obniżonej wydajności poprzez porównywanie szczytowej wartości mocy i wytwarzanej energii każdego modułu do średniej wszystkich modułów w instalacji. Te udogodnienia pozwalają na szybką reakcję w przypadku awarii oraz minimalizują ilość wizyt i czas ich trwania.

 

Realizacje Consor Energia

NAJNOWSZE WPISY

Energia słoneczna zdobywa coraz większe uznanie jako źródło czystej i nieograniczonej energii. W ramach poszukiwania innowacyjnych sposobów wykorzystania energii słonecznej, coraz większe znaczenie zyskują wiaty fotowoltaiczne oraz carporty z fotowoltaiką. Obydwie te konstrukcje mają na celu nie tylko generowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, ale również dostarczenie praktycznych korzyści dla użytkowników. […]

Czytaj dalej… from Wiaty fotowoltaiczne – carporty z panelami PV

Fotowoltaika na gruncie to popularne rozwiązanie dla osób ceniących sobie jeszcze większą kontrolę nad swoją inwestycją. Panele fotowoltaiczne, które zostały zamontowane na gruncie, są w każdej chwili dostępne, na przykład w razie potrzeby jakichkolwiek prac serwisowych, czy też w przypadku rutynowego czyszczenia instalacji. Zainstalowana fotowoltaika na gruncie przy domu wiąże się z przeznaczeniem miejsca, które można by spożytkować na inny cel, jest to także decyzja wiążąca się z większym wydatkiem finansowym. […]

Czytaj dalej… from Fotowoltaika na gruncie – wady, zalety oraz konstrukcja

Instalacja fotowoltaiczna to system zewnętrzny, który jest narażony nie tylko na warunki atmosferyczne, ale również na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza jak pył, kurz, spaliny samochodowe itp. Opady deszczu, choć wiążą się z zachmurzeniem mogą mieć również pozytywny wpływ na instalację fotowoltaiczną, ponieważ częściowo oczyszczają panele z nagromadzonych zabrudzeń. Częściowo, ponieważ niezależnie od tego co możemy przeczytać w Internecie sam deszcz nie zapewni nam pełnej czystości modułów fotowoltaicznych. Jednak ze względu na ich usytuowanie (najczęściej) na dachu, możliwości czyszczenia instalacji są ograniczone. […]

Czytaj dalej… from Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak o nie dbać?