Fotowoltaika Gmina Swarzędz – Instalacje Fotowoltaiczne

Panele solarne (słoneczne) Swarzędz- montaż i instalacja fotowoltaiki

W najprostszej definicji fotowoltaika to przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną. Jest to w rzeczywistości proces fizyczny, nazywany efektem fotowoltaicznym, który jest wbudowanym mechanizmem ogniwa słonecznego – pojedynczej jednostki i najważniejszego składnika – paneli wychwytujących energię. Instalacja fotowoltaiczna jest ekologicznym, w pełni bezpiecznym i tanim sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Jeśli jesteś zainteresowany zainstalowaniem systemu fotowoltaiki na terenie gminy Swarzędz, skontaktuj się z naszą firmą.

Projektowanie i montaż fotowoltaiki na terenie Swarzędza

Panele fotowoltaiczne składają się z wielu ogniw połączonych ze sobą w celu stworzenia jednej powierzchni wychwytującej energię. Wielkość tej powierzchni zależy od Twoich potrzeb, takich jak zużycie energii elektrycznej w budynku, który musi być zasilany.

Przed zamontowaniem instalacji ważne jest również położenie danego obiektu. Najkorzystniejszym zorientowaniem instalacji fotowoltaicznej jest kierunek południowy, roczna produkcja energii wynosi wtedy ok. 1000kWh z jednego kilowata mocy instalacji. Ta wartość nieco spada przy odchyleniu od południa co można zniwelować zwiększając moc instalacji.

Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę przed zaprojektowaniem systemu fotowoltaiki na terenie Swarzędza. Dlatego skontaktuj się z naszymi fachowcami, jeśli interesujesz się zamontowaniem tego systemu w swoim domu lub firmie.

Mieszkańców Zalasewa, Gruszczyna, Tulec, Jasina i innych okolicznych miejscowości zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź naszą instalację fotowoltaiczną w Kobylnicy obok Swarzędza!

Fotowoltaika Swarzędz – najczęściej zadawane pytania

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu lub na gruncie łączymy przewodem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter zamienia wytworzony przez panele prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej sieci. W pierwszej kolejności wytworzona energia jest wykorzystywana na bieżące zużycie i zasila wszystkie działające w budynku urządzenia, a dopiero wygenerowane nadwyżki są przesyłane do sieci.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę?

Montując mikroinstalację, czyli system o mocy do 50 kWp nie są wymagane pozwolenia budowlane ani koncesje. Współpracując z firmą Consor Energia nie musisz martwić się formalnościami – zajmiemy się nimi za Ciebie.

Jakie urządzenia mogą być zasilane z energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna zasila wszystkie urządzenia w gospodarstwie, które zasilane są energią elektryczną. Również systemy ogrzewania elektrycznego.

Ile trwa proces montażu instalacji fotowoltaicznej?

Czas trwania montażu jest zależny od stopnia skomplikowania montażu. Uśredniając montaż.

Czy kąt i położenie dachu względem kierunków świata ma znaczenie?

Tak, moduły powinny zostać skierowane w miarę możliwości jak najbardziej na południe. Możliwy jest również montaż instalacji skierowanych wschód-zachód, ale z racji tego, że produkcja będzie mniejsza trzeba odpowiednio zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi o kąt dachu, optymalnie jeśli panele będą pochylone pod kątem 35°.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Zdecydowanie tak. Branża fotowoltaiczna rozwija się od 2015 roku bardzo dynamicznie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny systemów znacząco spadły, mimo poprawy wydajności komponentów. Fotowoltaika pozwoli Ci na uniezależnienie się od podwyżek cen energii, które są nieuniknione i zapewni w późniejszym czasie duże oszczędności. Obecnie cena instalacji 10 kWp to koszt ok. 37-40 tysięcy złotych brutto.

Czy mogę uzyskać dofinansowanie?

Aktualnie można wnioskować o dotację w rządowym programie „Mój Prąd”, który przewiduje dofinansowanie w wysokości 5000 zł dla instalacji od 2 do 10 kWp. W wielu miejscowościach można się również starać o dotacje gminne, np. w gminie Międzychód.

Czy moduły fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne?

Pracujemy na modułach dobrej jakości, które zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywać burze, gradobicia oraz temperatury -30°C. Dodatkowo moduły są przymocowane do dachu na konstrukcji wysokiej jakości, posiadającej wszystkie wymagane atesty i certyfikaty oraz przez doświadczonych instalatorów.

Jak obsługiwać instalację fotowoltaiczną?

System jest bezobsługowy i po prawidłowym zamontowaniu oraz uruchomieniu nie wymaga żadnej obsługi.

Czy przyłączenie mikroinstalacji do sieci wiąże się z opłatami?

Nie, energetyka ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy i robi to na własny koszt. Klient (o ile nie ma konieczności np. zwiększenia mocy przyłączeniowej) nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne to ten sam system?

Nie, mimo że oba korzystają z energii słonecznej! Instalacja fotowoltaiczna to system, który wytwarza i wprowadza do naszej sieci energię elektryczną. Kolektory słoneczne nie produkują prądu. Służą do ogrzewania płynu (wody) poprzez energię ciepła.

Jak szybko zwróci się inwestycja w system fotowoltaiczny?

W zależności od mocy systemu i jego ceny inwestycja zwraca się najczęściej w ciągu 7-10 lat.