Fotowoltaika na gruncie - wady, zalety oraz konstrukcja - Consor Energia Fotowoltaika Poznań

Fotowoltaika na gruncie – wady, zalety oraz konstrukcja

Co warto wiedzieć przed montażem instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Fotowoltaika na gruncie to popularne rozwiązanie dla osób ceniących sobie jeszcze większą kontrolę nad swoją inwestycją. Panele fotowoltaiczne, które zostały zamontowane na gruncie, są w każdej chwili dostępne, na przykład w razie potrzeby jakichkolwiek prac serwisowych, czy też w przypadku rutynowego czyszczenia instalacji.

Zainstalowana fotowoltaika na gruncie przy domu wiąże się z przeznaczeniem miejsca, które można by spożytkować na inny cel, jest to także decyzja wiążąca się z większym wydatkiem finansowym.

Fotowoltaika – konstrukcja pod panele na gruncie

W przypadku gruntowej instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać o konstrukcji. To właśnie ten element realnie wpływa na wyższą cenę całej inwestycji. Warto postawić na solidną konstrukcję rzetelnej marki, by nie zawiodła Cię ona przez długie lata funkcjonowania Twojej instalacji.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną na gruncie to większy koszt początkowy, m.in. z racji wcześniej wspomnianej konstrukcji jednak jest to także perspektywa wyższej efektywności instalacji, a co za tym idzie większych zwrotów z inwestycji.

Fotowoltaika na gruncie – technikalia

Częstym pytaniem, które słyszymy przy instalacjach na gruncie jest “gdzie znajduje się falownik”? Mimo że montowane przez nas inwertery posiadają stopień ochrony IP65, to i tak długotrwała ekspozycja na zmienne warunki atmosferyczne nie jest wskazana.

Z tego powodu zazwyczaj falownik montowany jest pod modułami, które go chronią, a jednocześnie przez tak bliskie położenie, nie ponosimy dodatkowego kosztu związanego z okablowaniem.

Należy także pamiętać, że przy tego typu realizacjach niezbędny jest przekop pod kabel, którym podłączymy instalację do sieci

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Fotowoltaika na gruncie odległość od granicy działki

Przy decyzji o zainwestowaniu we własną instalację fotowoltaiczną na gruncie, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od granicy.
Warto również mieć na uwadze, że zgodnie z prawem budowlanym musisz zachować co najmniej 4 metry odległości swojej instalacji od granicy działki.

Ze względu na powyższą wymaganą odległość instalacji, mądrym pomysłem może okazać się zamontowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie rolnym, o ile taki posiadasz. Co więcej, przy odpowiedniej wysokości konstrukcji, fotowoltaika na gruncie rolnym nie oznacza wyłączenia tego terenu ze strefy użytkowej. Bez problemu pod instalacją mogą rosnąć wybrane rośliny.

Instalacja na gruncie o mocy 8.58 kWp

Przepisy prawa i pozwolenia - fotowoltaika na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie wymaga specjalnego pozwolenia na takich samych zasadach, jak instalacje usytuowane na dachu. Generalnie nie ważne, czy
panele znajdują się na dachu, czy na gruncie, do mocy 50 kWp nie potrzebujesz żadnego specjalnego pozwolenia, a Twoim jedynym obowiązkiem jest zgłosić instalację do jej przyłączenia do sieci.

Natomiast jeżeli planujesz instalację z panelami fotowoltaicznymi o mocy ponad 50 kWp, bez znaczenia, czy na gruncie, czy na dachu, to potrzebujesz już pozwolenia na budowę.

Wady i zalety fotowoltaiki na gruncie?

Fotowoltaika na gruncie koszt

Tak, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wybór fotowoltaiki na gruncie to większy koszt finansowy. Mimo większego wydatku pieniężnego, panele na gruncie przy odpowiednim montażu są gwarancją większych uzysków energetycznych, a w konsekwencji większego zwrotu z inwestycji.

Dzięki większej dostępności oraz większej elastyczności, przy ustawianiu idealnego kierunku oraz kąta nachylenia, jesteś w stanie uzyskać maksymalne efekty z instalacji na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna 6 kw cena z montażem na gruncie

Zakładając, że według Twoich potrzeb myślisz o instalacji w okolicach 6kWp, cena za taką instalację, w zależności, czy panele fotowoltaiczne znajdą się na gruncie, czy na dachu wyniesie 29 000 – 34 000 PLN brutto (8% VAT).

Nie ważne, czy zdecydujesz się na fotowoltaikę na gruncie, czy na dachu, dla każdej instalacji zawsze stawiamy na komponenty najbardziej uznanych producentów. W tej wycenie możesz liczyć na:

  • Moduły takich marek, jak Bruk-Bet, RISEN, czy Hyundai,
  • Falownik takich marek, jak Huawei, SolarEdge, GoodWe, Sungrow, Sofar Solar
  • Bardzo solidną konstrukcję marki Corab,
  • Najwyższej klasy okablowanie i więcej,
  • Najwyższym poziom fachowości przy realizacji Twojej inwestycji.

Taki poniesiony koszt przy dobrze wykonanej instalacji, na komponentach rzetelnych producentów oraz przy skorzystaniu z lokalnych i rządowych dotacji (w których pozyskaniu czynnie pomagamy), zwrot z inwestycji to okres zaledwie 4-5 lat… by przez co najmniej kilkanaście kolejnych czerpać czyste zyski i pełną niezależność.

Fotowoltaika na gruncie wymiary

Tak, jak przy szacunkowym koszcie, tak i tutaj założymy, iż myślisz o instalacji o mocy w okolicach 6kWp. W takim przypadku konstrukcja wraz z modułami zajmie około 30m2 terenu.

Jeżeli natomiast chodzi o wysokość fotowoltaiki na gruncie, to jest to uzależnione od Twojego terenu oraz planów. Jeżeli chcesz wykorzystać nieużytki, to nie ma potrzeby, aby wysokość konstrukcji była nadmiernie wysoka. W takich sytuacjach dbamy o to, by dolna krawędź była 70 cm nad ziemią, a cała konstrukcja nie przekraczała 3 metrów (by uniknąć potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę).

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Kiedy warto rozważyć instalację na gruncie - panele fotowoltaiczne na gruncie czy dachu?

Instalacja na gruncie to idealny wybór dla osób, które mają problematyczne pokrycie dachowe, na którym uzyski energetyczne z instalacji fotowoltaicznej byłyby niższe, lub dach kompletnie nie nadaje się do prac.

Kolejną oznaką, iż instalacja fotowoltaiczna na gruncie będzie dla Ciebie lepsza niż instalacja fotowoltaiczna na dachu, jest ilość wolnego terenu, który posiadasz oraz Twoje preferencje co do regularnego sprawdzania instalacji.

Jeżeli masz sporo miejsca, a jednocześnie zależy Ci na regularnym czyszczeniu modułów fotowoltaicznych (co może zwiększyć ich efektywność, choć nie jest to czynnikiem kluczowym), to prawdopodobnie instalacja na gruncie będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Fotowoltaika na gruncie cieszy się dobrymi opiniami osób, które preferują “wyciskanie cytryny do ostatniej kropli”. Bez wątpienia instalacja na ziemi pozwala na zachowanie większej elastyczności, jeżeli chodzi o usytuowanie instalacji w odpowiednim kierunku, czy też, jeżeli chodzi o jej kąt nachylenia.

Jarosław Wielgus Consor Energia
Artykuł napisany przez

Jarosław Wielgus

Założyciel firmy Consor Energia. Ekologia była w kręgu moich zainteresowań już od najmłodszych lat. Odnawialne źródła energii były więc naturalnym następstwem tego nurtu. Swoją pasję do ekologii i OZE rozwijałem na studiach, której zwieńczeniem było napisanie i obronienie pracy magisterskiej dotyczącej gruntowych kolektorów słonecznych. Dbanie o środowisko jest dla mnie niezwykle istotne i odgrywa ważną rolę w moim życiu, a wykorzystanie źródeł odnawialnych pasjonuje mnie po dziś dzień.

Realizacje Consor Energia

NAJNOWSZE WPISY

Przy wyborze lokalizacji pod turbinę wiatrową kluczowym czynnikiem jest siła i częstotliwość występowania wiatrów. W Polsce istnieją konkretne strefy, w których wiatr wieje regularnie z większą prędkością, co sprawia, że są to idealne miejsca do instalacji turbin. […]

Czytaj dalej… from Jaka jest optymalna lokalizacja dla turbiny wiatrowej?

Wybór małej turbiny wiatrowej jako alternatywnego źródła energii staje się coraz bardziej popularny. Jest to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści w różnych przypadkach, ale nie jest odpowiednie dla wszystkich. W tym artykule przyjrzymy się, komu mała turbina wiatrowa może przynieść największe korzyści, oraz gdzie jej instalacja będzie efektywna. […]

Czytaj dalej… from Dla kogo odpowiednia będzie mała turbina wiatrowa?

Inwestycja w turbinę wiatrową może w dłuższej perspektywie przynieść znaczące oszczędności. Mimo że koszt początkowy instalacji może być wysoki, zwrot z inwestycji następuje w ciągu kilku lat. […]

Czytaj dalej… from Turbina wiatrowa dla ośrodków wypoczynkowych – przyszłość ekologicznych rozwiązań energetycznych