Fotowoltaika Kalisz – dofinansowanie i dotacje

Fotowoltaika, moduły i instalacje w Kaliszu

Stosowanie technologii fotowoltaicznej jest nie tylko coraz bardziej potrzebne z ekologicznego punktu widzenia, ale również ekonomicznego. Systemy fotowoltaiczne wykorzystują elementy, takie jak panele, które wystawione są na działanie promieni słonecznych, przyczyniają się do wytworzenia prądu elektrycznego. Ta nowa forma produkcji energii elektrycznej stała się popularna ze względu na zwiększoną ostatnio świadomość w zakresie kwestii ochrony środowiska. Fotowoltaika oferuje czystsze i bardziej przyjazne dla środowiska sposoby dostarczania energii elektrycznej. Jest również tańsza niż tradycyjne formy wytwarzania energii elektrycznej. Nasza firma specjalizuje się w instalowaniu systemów fotowoltaiki m.in. na terenie Kalisza oraz okolic.

Panele słoneczne, panele fotowoltaiczne Kalisz

Schemat instalacji fotowoltaicznej Kalisz

Schemat instalacji Fotowoltaicznej

Niestety, ogólnopolski program dofinansowania na fotowoltaikę został zakończony. Istnieje jednak możliwość uzyskania funduszy na poziomie regionalnym. Beneficjentami mogą być osoby prywatne, samorządy lub firmy. Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Od 1 stycznia 2019 roku istnieje również możliwość odliczenia kosztów poniesionych w związku z zakupem sprzętu do fotowoltaiki od podatku dochodowego lub zryczałtowanego od osób fizycznych. Kwota odliczenia nie może być wyższa niż 53 tysiące złotych.

Pompy Ciepła w Kaliszu

Idealnym rozwiązaniem wydaje się jednak nie samo stosowanie paneli fotowoltaicznych w celu produkcji prądu i magazynowania wyprodukowanej nadwyżki w sieci, lecz połączenie ich z pompą ciepła lub foliami grzewczymi zasilanymi energią elektryczną. W połączeniu z instalacją PV, dzięki wykorzystaniu wyprodukowanego przez nią prądu, mogą pełnić funkcję darmowego źródła ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Nasza firma zajmuje się instalowaniem pomp ciepła i folii grzewczych na terenie Kalisza. W ten sposób możesz produkować więcej energii latem i po zmagazynowaniu w sieci, w półroczu zimowym odebrać i wykorzystać do zasilenia pompy ciepła lub folii grzewczych.

pompy ciepła wielkopolska Kalisz

Fotowoltaika Kalisz – najczęściej zadawane pytania

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu lub na gruncie łączymy przewodem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter zamienia wytworzony przez panele prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej sieci. W pierwszej kolejności wytworzona energia jest wykorzystywana na bieżące zużycie i zasila wszystkie działające w budynku urządzenia, a dopiero wygenerowane nadwyżki są przesyłane do sieci.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę?

Montując mikroinstalację, czyli system o mocy do 50 kWp nie są wymagane pozwolenia budowlane ani koncesje. Współpracując z firmą Consor Energia nie musisz martwić się formalnościami – zajmiemy się nimi za Ciebie.

Jakie urządzenia mogą być zasilane z energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna zasila wszystkie urządzenia w gospodarstwie, które zasilane są energią elektryczną. Również systemy ogrzewania elektrycznego.

Ile trwa proces montażu instalacji fotowoltaicznej?

Czas trwania montażu jest zależny od stopnia skomplikowania montażu. Uśredniając montaż.

Czy kąt i położenie dachu względem kierunków świata ma znaczenie?

Tak, moduły powinny zostać skierowane w miarę możliwości jak najbardziej na południe. Możliwy jest również montaż instalacji skierowanych wschód-zachód, ale z racji tego, że produkcja będzie mniejsza trzeba odpowiednio zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi o kąt dachu, optymalnie jeśli panele będą pochylone pod kątem 35°.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Zdecydowanie tak. Branża fotowoltaiczna rozwija się od 2015 roku bardzo dynamicznie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny systemów znacząco spadły, mimo poprawy wydajności komponentów. Fotowoltaika pozwoli Ci na uniezależnienie się od podwyżek cen energii, które są nieuniknione i zapewni w późniejszym czasie duże oszczędności. Obecnie cena instalacji 10 kWp to koszt ok. 37-40 tysięcy złotych brutto.

Czy mogę uzyskać dofinansowanie?

Aktualnie można wnioskować o dotację w rządowym programie „Mój Prąd”, który przewiduje dofinansowanie w wysokości 5000 zł dla instalacji od 2 do 10 kWp. W wielu miejscowościach można się również starać o dotacje gminne, np. w gminie Międzychód.

Czy moduły fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne?

Pracujemy na modułach dobrej jakości, które zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywać burze, gradobicia oraz temperatury -30°C. Dodatkowo moduły są przymocowane do dachu na konstrukcji wysokiej jakości, posiadającej wszystkie wymagane atesty i certyfikaty oraz przez doświadczonych instalatorów.

Jak obsługiwać instalację fotowoltaiczną?

System jest bezobsługowy i po prawidłowym zamontowaniu oraz uruchomieniu nie wymaga żadnej obsługi.

Czy przyłączenie mikroinstalacji do sieci wiąże się z opłatami?

Nie, energetyka ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy i robi to na własny koszt. Klient (o ile nie ma konieczności np. zwiększenia mocy przyłączeniowej) nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne to ten sam system?

Nie, mimo że oba korzystają z energii słonecznej! Instalacja fotowoltaiczna to system, który wytwarza i wprowadza do naszej sieci energię elektryczną. Kolektory słoneczne nie produkują prądu. Służą do ogrzewania płynu (wody) poprzez energię ciepła.

Jak szybko zwróci się inwestycja w system fotowoltaiczny?

W zależności od mocy systemu i jego ceny inwestycja zwraca się najczęściej w ciągu 7-10 lat.